X

آرشیف

ولایت غور؛ سرزمین فراموش شده اما پویا
نوامبر 10, 2014

jameghor

ارسالی: جواد علوي
 
  
این مطلب از وبسایت دویچه وله گرفته شده است
 
ولایت غور، سرزمین فراموش شده اما پویا
ولایت غور در مرکز افغانستان، در گذشته های نه چندان دور مورد بی مهری فراوان قرار داشت. حتی در زمان حاکمیت دولت هایی با شعارهای حمایت از مردم فقیر وبی بضاعت کوچکترین خدمات عام المنفعه دراین ولایت وجود نداشت. 
سرک ها و جاده های شهر چغچران، مرکز ولایت غور تا 1390 حتی به اندازه یک متر قیر نشده بودند. اما با این همه، در دیگر زمینه ها تغییرات بسیار اساسی و بنیادین دیگری در این ولایت رونما شده است و سهولت های قابل توجه و چشمگیری را برای مردم ولایت غور به ارمغان آورده است.

آغاز کار سرک هرات – غور- گردن دیوال در بهار سال 1391 امیدی است که شهروندان ولایت غور و ولایات همجوار را به زندگی بهتر درآینده نه چندان دور نوید بخشیده است. نمایندگان این ولایت و ولایت های همجوار در مجلس نمایندگان تلاش می کنند تا بودجه بیشتری را برای این سرک جلب و جذب نماید.

علاوه بر این، طرح ایجاد بند برق بر روی دریای هریرود در محدوده مرکز چغچران و تولید انرژی ارزان امیدبخش زندگی بهتری در ولایت غور است.

وضعیت تحصیلی
در کنار دیگر نشانه های بهبود وضعیت در ولایت غور می توان به وضعیت تحصیلی در این ولایت اشاره کرد. در سال 1380 همزمان با سقوط طالبان حتی یک مکتب دخترانه در سطح ولایت غور دایر نبود؛ اما پس از ده سال، تعداد مکاتب دولتی درولایت غور بنا به اظهار فضل الحق نجات، معاون تدریسی ریاست معارف ولایت غور"740 باب مکتب در سطح ولایت غور ثبت است". جدول احصاییه ریاست معارف ولایت غور تعداد شاگردان دختر را در سال 1390 به ترتیب ابتدائیه 37266، متوسطه 25034 و لیسه 22254 بر شمرده است. همچنان پیشبینی می شود که شاگردان جدید الشمول دختر این ولایت در سال 1391 قریب 14 هزار تن باشند. با توجه به این آمار، شمار متعلمین دختر هم اکنون حدود یک صد هزار نفر در سراسر ولایت غور می باشد. تعداد اشتراک کنندگان دختر در کانکور سال 1390 ولایت غور 181 نفر بود.

علاوه بر مکاتب ریاست معارف ولایت غور، مؤسسات داخلی و خارجی زیادی در قسمت سواد آموزی همکاری کرده اند که می توان از سازمان های "یونسکو"، "مدیریت سواد حیاتی"، "موسسه برک" و غیره… نام برد.

در بخش خدمات تعلیمی، همچنان دو باب دارالمعلمین در مرکز ولایت غور و ولسوالی لعل و سرجنگل در بخش معارف تاسیس گردیده است.

سال 1391 با دستاورد جدید علمی و فرهنگی برای مردم ولایت غورهمراه بوده است . تاسیس دانشگاه تعلیم وتربیه ولایت غور فرصت خوبی را برای دانشجویان این ولایت به ویژه برای دختران علاقمند به ادامه تحصیل فراهم ساخته است. دیگر دوری دانشگاه در ولایات دور دست باعث محرومیت دختران واجد شرایط از تحصیل در ولایت غور نمی شود.

خدمات شهری
از دیگر تغییرات مثبت می توان از توجه دولت به خدمات شهری دراین ولایت نام برد. در مرکز این ولایت علاوه بر آنکه همه شهروندان از روشنایی برق جنراتوری بهره مندند، از سال 1390 به بعد سرک های این شهر از برق آفتابی برخوردار گردیده اند. عثمان عصمت، شهردار ولایت غور می گوید: "قرار است اسفالت ده کیلومتر سرک مرکز چغچران در سال 1391 به اکمال برسد و به تعقیب آن تنویر این سرک ها وجاده ها با استفاده از چراغ های برقی خورشیدی واتوماتیک به پایه اکمال برسد".
ریاست انکشاف دهات ولایت غور از طریق شوراهای همبستگی ملی نیز درقریه ها و قصبات دورافتاده ولایت غور، نقش مثبت وبارزی را ایفا نموده است. با ساخت راههای روستایی، ایجاد بندهای آب گردان، راه اندازی برق آبی، توزیع سولر و … سهولت های دیگری برای اهالی ولایت غور ایجاد شده است. صفدر علی، باشنده قریه "صاحب اختیار" از ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور می گوید: "تغییرات مثبتی که در طی ده سال در ولسوالی لعل وسر جنگل رونما شده است، در تاریخ هزارجات بی سابقه بوده است". وی همچنین می افزاید: "ما حالا مکتب پخته واساسی برای دختران مان در گرماب داریم، برق آبی با توربین های کوچک داریم، برق ما مجانی است. وقتی برق داریم از رادیوها و از تلویزیون ها استفاده می کنیم و از حوادث کشور و دنیا با خبر می شویم و ما دیگر در تاریکی به سر نمی بریم".

وضعیت صحت و بهداشت
 
پیشبینی می شود که شمار شاگردان دختر در ولایت غور در سال 1391 حدود یک صد هزار نفر باشد.

صفدرعلی در مورد وضعیت صحت این ولسوالی علاوه می کند: "در گذشته ها بسیاری از مریضی های ساده مثل سیاه سرفه، سرخکان و سینه بغل جان اطفال زیادی از ما را می گرفت. اما حالا کلینیک در فاصله چند کیلومتری ما موقعیت دارد، با اولین واقعه دسترسی به دوا و داکتر امکان پذیر شده است". 

داکتر غلام نبی "یگانه" رییس صحت عامه این ولایت می گوید که ولایت غور دارای چهار شفاخانه و 150 بستر می باشد: شفاخانه ولایتی غور با 80 بستر در موقعیت مرکز چغچران؛ شفاخانه ده بستر تداوی معتادین در مركزچغچران، شفاخانه 30 بستر ولسوالی لعل و سر جنگل، شفاخانه ولسوالی تیوره با 20 بستر که در مرکز آن ولسوالی موقعیت دارد و کلینیک جامع ولسوالی شهرک با 10 بستر که در آن امکانات وتسهیلات جراحی صغیره وجود دارد.

با همه این تغییرات مثبت در ولایت غور، پیشرفت در این ولایت نسبت به دیگر ولایات افغانستان ناچیز بوده است. در حال حاضر حتی یک داکتر متخصص نسایی ولادی در ولایت غور مشغول به خدمت و تداوی بیماری های زنان نیست.

دویچه وله / ابو جمال
ویراستار: عاصف حسینی
 

X

به اشتراک بگذارید

نظر تانرا بنویسد

نوشتن دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

مطالب مرتبط

پیوند با کانال جام غور در یوتوب

This error message is only visible to WordPress admins

Reconnect to YouTube to show this feed.

To create a new feed, first connect to YouTube using the "Connect to YouTube to Create a Feed" button on the settings page and connect any account.