پالیسی و رویکرد سایت جام غور

* سایت جام غور یک شبکه  علمی ،فر هنگی ،سیاسی، اجتماعی بوده که بمنظور انعکاس واقعیت های موجود کشوربطور عام وتر جمانی درد ها، رنج ها ومحرومیت های ولایت غور بطور خاص خلعت هستی بر تن کشیده است.

* هدف سایت جام غور رشد فرهنگ، ایجاد روحیه خود باوری، إحیای فر هنگ حق طلبی از حاکمیت و نهادینه سازی دموکراسی تطبیقی مطابق به مقتضیات زمان ومکان  واحترام به اصل انسانیت ،حاکمیت وتطبیق عادلانه قانون ، حمایت از منافع وارزش های ملی در راستای تحقق عدالت اجتماعی وبر داشتن مرز های محدود ومنحط قومی، سمتی، گروهی وایدیولوژیکی است تا بتواند فر هنگ انتقاد پذیری، اصلاح سازی، هم اندیشی ودیگر اندیشی را در جامعه بسط وگسترش دهد.

* سایت جام غور مرکز پخش آراء واندیشه های تمام اندیشمندان وفر هنگیان کشور بوده در نشر مطالب  ومقالات ارسالی شان که به مقدسات دین اسلام وارزش های ملی اهانت نشده باشد هیچ مانع وجود ندارد.

*تمام منادیان آزادی خواه عدالت شعار وحق طلب که نسبت شرائط ناگوار در دوام زمان فرصت فریاد کشیدن را نیافته اند سایت جام غور صدای رسا وفاخر شانرا از حنجرۀ خالص وبی ریائی خویش به اقصای نقاط جهان میرساند.

* با انکه پسوند سایت با کلیمه غور ختم میشود، هیئت اداری سایت به گرایشات، نزاع ها وکشمکش های سخیف وبیهودۀ سمتی وقومی باور نداشته تنها به استقلال، آزادی، منافع ملی وکاهش رنج های بیشمار تمام ملت می اندیشد. زدودن اندیشه های قومی، سمتی منطقوی وتحقق عدالت اجتماعی ومنافع ملی بخاطر أحیاء شکوه وعزت فراموش شدۀ این سر زمین از أهداف اساسی سایت است.

شرایط استفاده از وبسایت جام غور

درباره شرایط

  • هنگام استفاده از سایت جام غور شما با رعایت شرایط زیر موافقت می کنید. شرایط با نخستین استفاده شما از سایت یا ارسال مطلب شما به سایت، بلافاصله قابل اجرا می شود.
  • با ارائه هر گونه متن، تصویر، طرح، ویدیو یا صدا به وبسایت جام غور شما موافقت می کنید که حق استفاده از آن را به صورت مجانی به جام غور بدهید و جام غور به هر صورتی که بخواهد (از جمله با تغییر و تنظیم آن به دلایل عملیاتی و ویرایشی) آن را استفاده کند، همچنین در دیگر نشریات سایت جام غور از جمله مجله بین المللی جام غور که در سرتاسر جهان نشر خواهد شد، از آن استفاده کند.
  • حق نشر در محتوای ارائه شده توسط شما، نزد شما باقی می ماند و این اجازه انحصاری نیست بنا بر این شما می توانید همچنان از محتوایی که به جام غور فرستاده اید، به هر صورتی که بخواهید استفاده کنید از جمله اینکه به دیگر سایت ها اجازه دهید آن را استفاده کنند.
  • اگر نمی خواهید اجازه ای را که در بالا به آن اشاره شده، به جام غور بدهید، لطفا مطالب خود را برای وبسایت جام غور نفرستید یا آن را با جام غور شریک نسازید.

۱. درباره اظهارنظرهای شما:

– اظهارنظرها باید مودبانه و با زبان مناسب نوشته شوند. نظرها اخلالگرانه، توهین آمیز و برخورنده نباشد.اظهارنظرها باید سازنده با لحنی مناسب نوشته شود، نه با نیت بد یا برای آزردن دیگران. نظرات نباید شامل موردی غیرقانونی یا اعتراض برانگیز باشد: موارد غیرقانونی، آزاردهنده، افتراآمیز، توهین آمیز، تهدیدآمیز، مخرب، مستهجن، ضددین،  نژادپرستانه یا به هر صورت اعتراض برانگیز در سایت جام غور قابل قبول نیست.

– تبلیغات در بخش نظر دهی سایت جام غور ممنوع است.

– لطفا نظرات خود را به خط و زبان فارسی (دری) بنویسید.

– لطفا خودتان را به عنوان شخصی دیگر معرفی نکنید. اگر نمی خواهید نام کاملتان درج شود، ولی نام اشخاص دیگر را نیز استفاده نکنید.

– نام کاربری شما نیز نباید شامل کلمات نامناسب (بی ادبانه یا توهین آمیز) باشد.

مسئولیت وبسایت جام غور

اکثر محتوایی که در سایت جام غور چاپ می شود توسط مردم فرستاده شده است. اظهارنظرهایی که در مطالب ابراز می شود متعلق به مردم است نه جام غور.

گلایه ها و شکایات همکاران قلیم سایت

برخي نويسندگان عزيز مقالاتي ارسال كرده اند كه نشر نشده است و اينك معترض اند كه چرا نشر نشده است. از آنجا كه وقت كافي نيست تا به ايميل همه جواب داده شود، لازم ديده شد در اينجا چند تذكري در اين ارتباط داده شود تا هم اين دسته از عزيزان بخوانند و هم كساني ديگر:

سايت جام غور هيچگونه تعهدي به نويسندگان محترم نسپرده است كه هرمطلبي را دريافت كند مكلف است منتشر كند. بارها اعلام كرده ايم كه مطالب بسياري – وارزشمندي- در طي اين سالها به دست ما در سایت جام غور رسيده كه نشر نشده اند. مطالبي كه در اينجا نشر مي شوند براساس ملاكها و معيارهايي است كه پاليسي سايت جام غور را تشكيل مي دهند و البته گاهي ملاكهايي كه در متن پاليسي ذكر نشده هم مورد نظر قرار مي گيرند. مطالبي كه نشر نمي شوند، لزوما به اين معنا نيست كه آن مطالب ضعيف تشخيص داده شده يا احتمال داده شده خواننده ندارند ويا مسايلي از اين قبيل…كه بعضي دوستان در پيغامهاي خود تذكر ميدهند. بلكه بازهم بايد گفت اگر مطالبي نشر نمي شوند بازهم  بر مبناي رويكرد و پاليسي سايت جام غور مي باشد. در قسمت پالیسی سايت جام غور، گزيده‌اي از شرايط نشر هم آمده است و فرستنده هنگام ارسال، بايد آن شرايط را بخواند. البته بسياري از نويسندگان عزيزي كه در طي اين چند سال، مقالات شان نشر نشده، شكايتي هم نكرده اند اما برخي به محض اينكه مطلب شان نشر نشد، لب به شكايت و اعتراض مي گشايند. بازهم در جواب اين عزيزان عرض شود كه تعهد و تكليفي در نشر مطالب شما نداريم. هرمطلبي را مديريت صلاح دانست نشر مي كند و الا نشر نمي شود. بسياري سايتهاي افغاني بخاطر كمبود محتوا، دغدغه ي از بابت حجم نشرات دارند و لذا هرمطلبي را دريافت كردند، مبادرت به نشر مي كنند اما در سايت جام غور كيفيت و تناسب، اولويت دارند و اگر مطالب مناسبي نرسد، نگراني نداريم.

برخي مطالب ارسالي برخلاف سفارش مؤكد ما مبني بر ويرايش و آرايش مناسب، متأسفانه با انبوه اغلاط ويرايشي ارسال مي شوند. مدير سايت جام غور فرصت ويرايش مطالب ارسالي را ندارد.

و نكته آخر: به علت كمبود وقت، نشر فوري مطالب امكان ندارد و مقالات ارسالي شما احتمالا با وقفه و تأخير انجام مي شود. لذا در صورت ارسال مطلب، لطفا بي صبري نكنيد و منتظر باشيد تا امكان نشر مطالب فراهم شود.

مبداء و مسیر جام غور

ظهور وبسایت جام غور

مبدأ و یا تاریخ ظهور سایت جام غور بر میگردد به اول اکتوبر سال 2005 میلادی برابر با چهارم میزان 1384، زمانیکه رسانه ها و مطبوعات در فضای افغانستان مجال نفس کشیدن پیدا کرد وافغانستان بستر نا باوری شد برای رشد آزادی بیان وارزش های مردمی ودموکراتیک ،در همین زمان بود که حس نجات از محرومیت های فرهنگی که در حوزۀ توانمندی خود مان بود و استادن در کنار سائرین مارا واداشت تا واقعیت های گفته و نا گفته غور را از طریق یک شبکه انترنتی زیر نام جام همان افتخار ثابت و پایدار غور که از اعماق دره ها و دل صخره ها قامت بر افراشته و با عزم راسخ استاد است تا تمدن و افتخارات 900 ساله غوریان را شهادت دهد، بگوش و هوش جهانیان برسانیم، اما نام جام تنها قبلا ثبت (ریزرف) شده بود و ما آنرا پیوند دادیم به غور (جام غور) نامیکه نه کسی به آن علاقه داشته و نه هم ریزرف شده بود و این افتخار نصیب ما شد تا با راه اندازی سایت زیر نام (جام غور) هم منار جام و هم غور را از زیر غبار ها و پرده های فراموشی بیرون آوریم و آهسته آهسته جاودانه اش سازیم. و از برکت قلم توانای شما آنرا زیب وزینت بیشتر دهیم.

بلی سایت جام غور در روز های آغازین فعالیت های فرهنگی اش لباس خیلی سادۀ در تن داشت یعنی سایت بدون لوگو که تنها مقالات محدود، گزارشات، اخبار و تصاویر اطفال غور بنام نو جوانان معلومات ابتدائی از وضعیت معارف و صحت و انتقال آرزو های مردم بخارج از مرز های غور بود. هدف این سایت زنده ساختن واقعیت های مدفون و بر داشتن پرده از حقایق بود که سال ها قصدن بفراموشی سپرده شده بود و یا هم وارونه و غیر واقعی جلوه داده شده بود. واقعیت های چون علم، هنر، شجاعت، صداقت، عدالت، مردانگی و سر انجام مظلومیت و محرومیت مردم ما که از اثر حرص و از خود خواهی عدۀ بجعل شده بود. خوشبختانه فعالیتهای سایت جام در مدت کوتاهی به استقبال گرم شهروندان، هم میهنان بیدار دل و حقیقت پسند و جهانیان دور نگر و باریک بین مواجه شد. این شبکه دریچه شد نور بخش، نور بیداری، دریچه الهام دهی به فر هنگیان و فعالان سیاسی و مدنی این سر زمین. این سایت باعث شد تا افتخارات آفریده شود که جام را پر کند، بر گزاری سیمنیار ها، تشکیل نهاد های فرهنگی و مدنی و راه اندازی نشرات چاپی و دیجیتالی متعدد که امروز چون ستاره های درخشان در وسط آسمان سایت و افق سایتهای دیگر جام نور افشانی دارد و رفته رفته این سایت خلعت پوش زیور مقالاتت نظریات اندیشه ها و آرزو های دانشمندان، فعالان سیاسی و جوانان هدفمندی شد که شما امروزی آنرا تماشا میکنید. بلی سایت شما امروز اگر صدر نشین نباشد دیگر دنباله رو هم نیست، در کنار دیگران ادعای موجودیت کرده و براهش ادامه میدهد.

ما همه ساله در آستانه سالگرد فعالیتهای فرهنگی سیاسی جام غور شما را در جریان کمی ها کاستی ها افتخارات قرار داده ایم، ما چیزی اضافه از خود نداشته ایم بلکه داشته ها و تحایف شما را منحیث هدیه و یا سر مایه خود نمایش داده ایم، تنها بالنده تر و شکوفا تر که نهایت قابل افتخار بوده و امسال هم لازم میدانم طور فشرده به برخی نشیب و فراز ها اشاره کنم.

فعالیت های فرهنگی سایت جام غور در آستانه سال هفتم

نخست زیبنده است تا از دانشمندان، نویسندگان، تحلیل گران، گزارشگران و کلیه فعالین فرهنگی، سیاسی و اجتماعی سپاسگزاری نمایم که طی سالی که گذشت با ارسال مطالب متوع علمی سیاسی، ادبی، هنری و غیره می ناب در جام ریختند و این جام را با رنگ های گوناگون ومرغوب همچنان دوست داشتنی ساختند. به همین دلیل این سایت در محراق توجه بسیاری از علاقمندان فرهنگ و سیاست قرار داشت. این سایت بخاطر مبارزه علیه تبعیض و تعصب قدم به عرصه جهان مطبوعات گذاشت به همه دلیل از نفوذ تعصب و تبعیض در حریم خانه جلو گیری نموده و حفظ حرمت خانه واحد افغانستان برای انسان صادق و عادل این سر زمین برایش ارزش آر مانی است، این ویژگی دلیل دیگر محبوبیت آن در بین اقشار وافراد مختلف جامعه ماست.

بلی در سالی که گذشت همه روزه مقالات و گزارشات تازه وارد صفحه سایت شد و اما درخشش ادب که هدف و مطلب را با زبان جذاب و دلپذیر به مخاطبین رسانید بیشتر با عث طراوت خاطر پژمرده مردم غم اشنای سر زمین ما شد، یعنی ادای مطلب با زبان شیوای نظم و شعر که لله الحمد به سایت حالت استثنایئ داده بود و بصورت مقایسوی سایت جام غور بیشتر از سایت های دیگر روزانه بروز میشد که تازه ها را در همان لحظه بخورد علاقمندان داده است.

در باب اخبار

گزارش ها بیشتر در مورد تحولات و رویداد های غور اکتفا کرده، چه سایتهای دیگر هم اخبار را از بی بی سی و رسانه های دیگر نقل میکردند که ما خود را بحکم تکرار و یا تحصیل حاصل بی نیاز حس کردیم.

باز تاب تلخ و شرین ویا تلخ های شرین

در جریان سالی که گذشت واقعیت های تلخ به نشر سپرده شد که گاهی به مذاق دوستان برابر نبود ولی چون حقیقت بود شرین بود بخاطریکه خواست و اراده مردم باز تاب یافت. اگر بپاس رضا مندی همگان واقعیت ها همچنان در زیر پرده مصلحت دفن شود بحق که ادای رسالت نشده، بناءٌ درین راستا دوستان معذرت مارا بپذیرند.

هرچند دوستداران سایت جام غور یک روز هم این پیمانه را خالی نگذاشتند ولی باز هم سهمگیری استادان، دانشمندان ما در کابل به تناسب کمیت این کتله بزرگ علمی خیلی چشمگیر نبود، یعنی کمتر از حد انتظار بود. که باز هم این کمبود بخاطر مصروفیت ها و مشاغل تخصصی و تحقیقاتی شان توجیه پذیر است. امید وارم در مسیر فعالیتهای آینده ما را بیشتر از پیش کمک کنند. از آنجائیکه جهان حالت دینامیک و تحول را دارد به همین منظور در سیمای سایت تغییرات بوجود آمده که امید که بتواند بیشتر و آسانتر از قبل همه بخش های سایت جام غور مورد استفاده شما قرار گیرد.

با احترام

مدیر مسئول وبسایت جام غور