آرشیف

2006-6-9

جام غور

سيصد کشته در اثر سرما در غور

'سيصد' کشته در اثر سرما در غور
پليس و مقامات دولتی افغانستان گفته اند که دست کم 300 نفر در اثر سرما در "ساغر" در ولايت غور در غرب افغانستان جان خود را از دست داده اند. بر اثر سرما و بارش برف شديد در اين منطقه ارتباط اين ناحيه با ديگر نقاط ولايت بمدت يکماه است که قطع است. بر اساس گزارشها ارتش آمريکا برای کمک به ساکنان اين مناطق 20 تن مواد غذايی و ديگر اقلام مورد نياز را از طريق هوا به منطقه فرستاده است.  ساغر که در حدود 200 کيلومتری شرق هرات واقع است در ارتقاع 2500 متری از سطح دريا قرار دارد. آندرو نورث، خبرنگار بی بی سی که اخيرا به اين منطقه سفر کرده است می گويد که ساغر و نواحی اطراف آن برای زندگی دشوار است. خانه های منطقه کاه گلی است و اطراف ساغر را کوههای بلند فرا گرفته است. ديويد جانسون، از افسران ارتش آمريکا در افغانستان می گويد که به علت موقعيت جغرافيايی منطقه رسيدن به آن دشوار است. وی اضافه می کند که هليکوپترهای ارتش آمريکا از آخرين امکانات فنی خود استفاده کرده اند تا توانسته اند به منطقه برسند. به گفته اين افسر ارتش آمريکا نبود وسايل ارتباطی در منطقه از مهمترين مشکلات است و آماده کردن امکانات و تجهيزات برای کمک مدتی طول می کشد. پيشتر وزير بهداشت افغانستان تاييد کرد که دست کم 200 کودک در اثر بيماری های ناشی از سرمای شديد در اين کشور جان خود را از دست داده اند.  بر اساس گزارشهای خبری راههای ارتباطی هزاران نفر از مردم افغانستان نيز در ديگر مناطق دورافتاده کشور نيز بدليل سرما با بقيه نقاط کشور قطع شده است.
      خلع سلاح در غور
دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در نشست خبری در کابل از گسترش روند خلع سلاح و غیر نظامی کردن افراد دی دی آر به ولایت غور خبر داد. مانویل ديسلوا سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که قرار است روز دوشنبه( 26 ژوئيه) یک هیات متشکل از نمایندگان وزارت دفاع افغانستان و برنامه آغاز نو به چغچران مرکز ولایت غور سفر کرده و آمادگيها برای اجرای این برنامه را در ولایت غور آغاز کنند. پیش از آغاز این روند در ولایت غورنیروهای ارتش ملی و گروه ویژه عملیات وزارت دفاع در ولایت غور هشتصد قبضه سلاح سبک را از نزد گروه های مسلح جمع آوری کرده بودند.  بیش از 300 قبضه از این سلاح ها به برنامه دی دی آر در ولایت هرات تحویل داده شده است. قرار است سلاح های باقی مانده در این ولایت نیز در هفته آینده به ولایت هرات منتقل شود. وزارت دفاع ملی و برنامه آغاز نو آمادگی برای جمع آوری سلاح های باقی مانده در کابل را نیز از سر گرفته اند.
گزارشها از افغانستان حاکی است که در شهر جغچران، مرکز ولايت غور، درگيريهايی صورت گرفته است.
بر اساس گزارشها مقامات امنيتی و شاهدان گفته اند که نيروهای وفادار به يکی از فرماندهان محلی شهر جغچران را در محاصره خود گرفته اند. همين گزارشها حاکی است که فرمانده عبدالسلام، گفته تا زمانی که وی در دولت مرکزی مقامی نداشته باشد از همکاری با گروههای خلع سلاح که به محل رفته اند، خودداری می کند. در همين حال ابراهيم ملکزيی، والی غور، به بی بی سی گفته است فرمانده عبدالسلام هشدار داده عدم برآورده شدن خواسته اش، عواقب جدی بدنبال خواهد داشت. در عين حال آقای ملکزيی گزارشها مبنی بر اينکه نيروهای فرمانده عبدالسلام شهر جغچران را محاصره کرده اند، تکذيب کرده است.  والی غور تاکيد کرده که مطمئن است که وی می تواند اين موضوع را با کمک ريش سفيدان محلی و از طريق مذاکره حل و فصل نمايد.
قوع درگيری در مربوطات (توابع) ولايت غور
در جريان درگيری ميان دو فرمانده محلی در روستای دهک ولسوالی شهرک در ولايت غور که شب گذشته روی داد، دو نفر کشته و يک تن ديگر مجروح شده است. منابع آگاه به بی بی سی گفتند که اين درگيری ميان حاجی گل ولسوال شهرک و ملا مصطفی يکی از فرماندهان روستای دهک در اثر مخالفت های شخصی روی داده است. کشته شدگان اين درگيری از افراد وابسته به ملا مصطفی بودند. ولايت غور در هفته گذشته شاهد چندين مورد درگيری بوده است. در اثر درگيری که ميان دو تن از فرماندهان در شهر چغچران مرکز ولايت غور در هفته گذشته روی داد چندين تن کشته و مجروح شدند.
نماينده انتخابات مقدماتی لويه جرگه در غور کشته شد
نماينده سازمان ملل متحد در افغانستان می گويد يکی از افرادی که برای تعيين نمايندگان لويه جرگه انتخاب شده بود، در ولايت غور به ضرب گلوله کشته شده است.
 محمد رحيم روز يکشنبه چند ساعت پس از آن که از جانب مردم قوم خود برای کمک به تعيين نمايندگان مجم�� بزرگان افغانستان يا لويه جرگه انتخاب شد، در خانه اش به ضرب گلوله قتل رسيد.  "مانوئل د آلميدا ا سيلوا"، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت هنوز مشخص نيست آيا اين قتل انگيزه سياسی داشته است يا خير. لويه جرگه ماه آينده در کابل تشکيل می شود و وظيفه آن، تعيين دولت ملی جديدی است که جايگزين اداره موقت افغانستان خواهد شد.  رياست اين اداره را که پس از سقوط حکومت طالبان روی کار آمد، حامد کرزی به عهده دارد.  دولت جديد افغانستان طی دو سال آينده، راه را برای دولت منتخب و دمکراتيک اين کشور باز خواهد کرد.  رنگين دادفر اسپنتا، تحليلگر مسائل افغانستان در آلمان که به تازگی از افغانستان برگشته است در مصاحبه ای با بی بی سی، کشته شدن آقای محمد رحيم را نمونه ای از اعمال نفوذ فرماندهان محلی و افراد سلاح به دست در انتخابات مقدماتی لويه جرگه تلقی می کند.  به گفته آقای اسپنتا، دخالت اين فرماندهان در همه جای افغانستان مشهود است و آنها تلاش دارند افراد و احزاب معين را به لويه جرگه بفرستند که اين با ماهيت لويه جرگه مغايرت دارد.  وی گفت هر کس که با اين فرماندهان محلی همراه نباشد از طرف آنها با دو اتهام مواجه است و از نظر اين جنگ سالاران، افراد مخالف آنها يا سلطنت طلب هستند و يا پرچمی يعنی چپ و طرفدار شوروی. دادفر اسپنتا به خبرنگار ما گفت جامعه بين الملل و همچنين سازمان ملل متحد که قرار است بر پروسه لويه جرگه نظارت کند، بايد مانع از مداخلات وسيع فرماندهان محلی در جريان انتخابات اين نهاد شوند.  به گفته اين تحليلگر مسائل افغانستان، اين فرماندهان دولت هايی در دولت ايجاد کرده اند و خود را به پيمان های کنفرانس بن متعهد نمی دانند و عملا در راه تشکيل لويه جرگه خلل وارد می کنند
کمبود مواد غذايی بسياری از مردم افغانستان را در خطر جدی قرار داده است
چهل نفر بر اثر شيوع بيماری کشنده "اسکوروی" يا کمبود ويتامين "ث" در ولايت غور افغانستان جان خود را از دست داده اند.  سازمان جهانی بهداشت قصد دارد هرچه سريعتر جهت تحقيق در مورد اين بيماری، هياتی را به ناحيه "تيواره" واقع در ولايت غور افغانستان اعزام کند. گزارش های مقدماتی نشان می دهد که اکثر مردم ولايت غور از بيماری اسکوروی رنج می برند.  اين بيماری در اثرکمبود ويتامين "ث" به وجود می آيد که آن هم ناشی از گرسنگی شديد است. ولايت غور يکی از مناطق کوهستانی و دور افتاده در مرکزافغانستان است که بر اثر خشکسالی سالهای متوالی صدمات شديد ديده است.  شيوع امراض مختلف در اين ولايت بيشتر از ديگر نقاط افغانستان است چون اهالی آن با سپری کردن چهار سال خشکسالی پياپی، تمام توليد کشاورزی و مواد غذايی خود را از دست داده اند و اکثرشان دچار سوء تغذيه وبيماری های ناشی از کمبود مواد غذايی هستند.  نشانه اين بيماری درد مفاصل تورم لثه و پيدا شدن لکه های سياه در پاهاست که در اثرخونريزی زير پوست بوجود می آيد. درنوع شديد آن، تب همراه با لرز، تورم در اطراف گردن و درد شديد در مفاصل مشاهده می شود که بيمار را از راه رفتن بازمی دارد . عده ای از بيماران در هفته اول و دوم ابتلا در گذشته اند. تا به حال آثار اين بيماری حد اقل در 80 نفرمشاهده شده که بعضی در حالت بسيار بد و يا کوما بسر می برند.  20 نفر در قريه زربد و 12 کودک و 7 بزرگسال در قريه آتائی در گذشته اند.
      شيوع يک بيماری خطرناک در ولايت غور افغانستان
 کمبود مواد غذايی بسياری از مردم افغانستان را در خطر جدی قرار داده است چهل نفر بر اثر شيوع بيماری کشنده "اسکوروی" يا کمبود ويتامين "ث" در ولايت غور افغانستان جان خود را از دست داده اند.  سازمان جهانی بهداشت قصد دارد هرچه سريعتر جهت تحقيق در مورد اين بيماری، هياتی را به ناحيه "تيواره" واقع در ولايت غور افغانستان اعزام کند. گزارش های مقدماتی نشان می دهد که اکثر مردم ولايت غور از بيماری اسکوروی رنج می برند.  اين بيماری در اثرکمبود ويتامين "ث" به وجود می آيد که آن هم ناشی از گرسنگی شديد است. ولايت غور يکی از مناطق کوهستانی و دور افتاده در مرکزافغانستان است که بر اثر خشکسالی سالهای متوالی صدمات شديد ديده است.  شيوع امراض مختلف در اين ولايت بيشتر از ديگر نقاط افغانستان است چون اهالی آن با سپری کردن چهار سال خشکسالی پياپی، تمام توليد کشاورزی و مواد غذايی خود را از دست داده اند و اکثرشان دچار سوء تغذيه وبيماری های ناشی از کمبود مواد غذايی هستند. نشانه اين بيماری درد مفاصل تورم لثه و پيدا شدن لکه های سياه در پاهاست که در اثرخونريزی زير پوست بوجود می آيد. درنوع شديد آن، تب همراه با لرز، تورم در اطراف گردن و درد شديد در مفاصل مشاهده می شود که بيمار را از راه رفتن بازمی دارد . عده ای از بيماران در هفته اول و دوم ابتلا در گذشته اند. تا به حال آثار اين بيماری حد اقل در 80 نفرمشاهده شده که بعضی در حالت بسيار بد و يا کوما بسر می برند.  20  نفر در قريه زربد و 12 کودک و 7 بزرگسال در قريه آتائی در گذشته اند.
شيوع يک بيماری ديگر
موسسه بهداشتی "ای سی اف"، يک موسسه بين المللی فعال در افغانستان می گويد که در ولايت غور، در تقريبا 12 قريه که هرکدام حدود500 نفر جمعيت دارند، يک نوع بيماری که به زبان محلی بنام "سياه لنگی" شناخته می شود، شيوع يافته است.  موسسات بهداشتی می گويند خطر شيوع بيماری های مشترک بين انسان و حيوانات اهلی نيز در برخی نقاط وجود دارد، چون اکثر مردم در اين مناطق، در فصل زمستان برای گرم نگهداشتن حيوانات خود، حيوانات را به داخل منازل منتقل می کنند.  سرعت شيوع بيماری ها سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشته تا کمک های ضروری را به منطقه ارسال دارد.  اين کمک ها شامل ويتامين "ث" برای درمان بيماری اسکروی و داروهای ضروری برای درمان بيماری های خطرناک ديگر است.
اعزام نيرو های ارتش ملی به جغچران
يک کندک (واحد) از نيروهای ارتش ملی افغانستان در ولايت هرات آماده رفتن به ولايت غور شده است. شورای امنيت ملی افغانستان شب گذشته با پخش اعلاميه ای يک کندک ارتش ملی را موظف کرد که تا برای تامين امنيت وارد شهر جغچران شوند. ظاهر عظيمی سخنگوی وزارت دفاع می گويد که اين کندک فردا صبح از ولايت هرات عازم غور خواهد شد. به گفته سخنگوی وزارت دفاع هر دو طرف درگير در ولايت غور اعلام کرده اند که مطابق تصميم شورای امنيت دولت انتقالی عمل خواهند کرد.
ادامه درگيری ها ميان نيروهای والی غور و والی هرات تقريبا عنوان اول همه روزنامه های امروز چاپ کابل است.
علاوه بر عنوان های خبری برگهای نخست، مقالات و تحليهای اين روزنامه ها نيز به حوادث هرات اختصاص يافته است. روزنامه اصلاح در سرمقاله اش زير اين عنوان که "در هرات چه خبر است؟" بحران در اين ولايت را پديده ای تازه نمی داند. روزنامه به وجود دشمنی های قبلی ميان فرماندهان محلی اشاره کرده و اين خصومتها را عامل به تشنج کشيده شدن اوضاع دانسته که هر از گاهی در مناطقی مانند هرات رخ می دهد. نويسنده اصلاح مردم افغانستان را نسبت به هر زمان ديگر نيازمند صلح و امنيت دانسته و هر نوع فعاليت نظامی را باعث تشديد بی نظمی و بی ثباتی در اين کشور دانسته است. روزنامه اراده هم قضايای ولايات غور و هرات را با اهميت ديده و در سرمقاله اش سياست دولت مرکزی را سئوال برانگيز دانسته است. نگارنده روزنامه با ابراز تعجب از اينکه مقامات دولت بر بی طرفی ارتش ملی تاکيد کرده اند نوشته: به نظر می رسد که گويا ما با يک قلمرو مجزا و با يک حکومت خارج از کنترل و سيطره دولت مرکزی روبر هستيم. نگارنده آنگاه با متهم کردن دولت به اينکه با قضايای اخير برخوردی محافظه کارانه داشته کارنامه قبلی دولت در مواجهه با بحرانهای قبلی را نيز مصلحت انديشانه و همراه با مسامحه ارزيابی کرده است. نگارنده اين سياست دولت را عاملی برای جستور تر شدن فرماندهان محلی و برهم زنندگان امنيت خوانده و فعاليتهای دولت را برای مهار بحرانها در حد صدور اعلاميه دانسته است. هيواد هم در يادداشتی با موضوع صلح وثبات در افغانستان هم منبع اساسی نابسامانيها را در ضعف دولت دانسته که نمی تواند از ظرفيتهای ملی در حمايت از نظم و قانون استفاده کند. و اما گذشته از کشمکشهای فرماندهان در مناطقی از ولايات غور و هرات، سرمقاله روزنامه انيس به معضل ملی مواد مخدر و راههای مهار کردن تجارت ترياک انگشت گذاشته است.
پليس غور آماده حمله می شود
در افغانستان، به دنبال شورشی که به رهبری يک فرمانده محلی در شهر جغچران، مرکز ولايت غور، رخ داده ، وزيران دولت انتقالی اين کشور  برای گفتگو در مورد نحوه استقرار مجدد نظم و قانون در اين شهر جلسه ای را برگزار کرده اند. بنابر گزارش ها از اين منطقه در درگيری های دو روز گذشته حداقل هفت نفر کشته و يازده تن ديگر زخمی شده اند. عبدالسلام خان، فرمانده شورشی که کنترل شهر جغچران را به دست گرفته، از چند سال پيش با افرادی که از سوی دولت مرکزی تصدی امور ولايت غور را برعهده گرفته اند، در رقابت بوده است. ژنرال محمد زمان، رئيس پليس شهر جغچران، به بی بی سی گفت وی آماده بازپس گرفتن اين شهر است و فقط منتظر صدور مجوز از طرف شورای امنيت افغانستان است. کمتر از يکماه پيش نيز اين شهر صحنه درگيری بود.  در آن زمان فرمانده عبدالسلا�� اعلام کرده بود تا زمانی که وی در دولت مرکزی مقامی نداشته باشد از همکاری با گروههای خلع سلاح که به محل رفته اند، خودداری می کند. مقامات در افغانستان تلاش دارند هزاران نفر را تا پيش از برگزاری انتخابات سراسری، که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، خلع سلاح کنند
.
استقبال سفارت آمريکا از اعزام ارتش ملی افغانستان به غور
سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل با انتشار اعلامیه از فرستادن کندک (واحد) ارتش ملی به منظور ایجاد نظم و تامین امنیت در ولایت غور استقبال کرده است.  روز گذشته وزارت دفاع افغانستان یک کندک 700 نفری ارتش ملی از هرات به جغچران اعزام کرد.  در اعلامیه سفارت آمریکا بر تسریع روند خلع سلاح و گسترش نیروهای ارتش ملی به تمام ولایات افغانستان نيز تاکید شده است.
بازداشت يک عضو گروه طالبان که گفته شده به قصد خرابکاری وارد کابل شده است، تصميم ستره محکمه در مورد برکناری دوتن از قاضيان در ننگرهار و خبرهايی مبنی بر بهتر شدن روند نام نويسی رای دهندگان انتخابات عناوين برخی از مطالب خبری نخستين صفحات شماره های چاپ سه شنبه کابل است.  اما روزنامه های چاپ سه شنبه مطالب تحليلی خود را به وضعيت در غور و مسايل امنيتی بخصوص در رابطه با انتخابات اختصاص داده اند. انيس در يادداشت اصلی شماره تصرف جخچران مرکز ولايت غور به دست يک فرمانده محلی در روزهای پيش را نشانه ای از آسيب پذيری اوضاع در کشور عنوان کرده که به عقيده اين رونامه اين امر ناشی از ناتوانی دولت برای پايان دادن به حاکميت تفنگ سالاران است. انيس با اشاره به وجود چنين مشکلی در بسياری از ديگر نقاط افغانستان هشدار داده است که اگر اقدامات جدی تری در اين زمينه انجام نشود ممکن است موانع بزرگی در راه ايجاد نظم و حاکميت قانون عرض اندام کند
 
بازيگر هاليوود 'شاهزاده افغان' است
سکات راينگر (Scott Reiniger) از بازيگران فيلمهای هاليوودی که در فيلم 'سپيده دم مردگان' (Dawn of The Dead) نقش داشته، متوجه شده که يک شاهزاده افغان از ولايت غور است. آقای راينگر از نوادگان "جوسيا هارلان" (Josiah Harlan) اولين آمريکايی بوده که به افغانستان رفته است. در آن هنگام و به دنبال قراردادی که وی به امضاء می رساند، نوادگان آقای هارلان برای ابد لقب شاهزاده غور را بدست می آورند.  آقای راينگر زمانی از اين لقب خود مطلع شد که بن مکنتاير (Ben Macintyre) کتابی درباره اجداد آقای راينگر به چاپ رساند. آقای راينگر درباره واکنش به اين مطلب و اين خبر به بی بی سی گفت : "در ابتدا اين موضوع بسيار فراواقعی (سوررئال) به نظر می رسيد." وی پس از آنکه برادر کوچکترش به نام هارلان پس از خواندن نقدی بر کتاب آقای مکنتاير به او نامه ای الکترونيکی فرستاد، از اين موضوع مطلع شد که از شاهزادگان ولايت غور در غرب افغانستان است. آقای مکنتاير می گويد از اين خبر بسيار شگفت زده شده است. به گفته آقای مکنتاير از آنجا که جوسيا هارلان فقط يک دختر داشته، پيدا کردن نوادگان وی بسيار کار دشواری بوده و اين خبر برای او بسيار جالب است. در همين حال آقای راينگر گفته که قصد ندارد بطور رسمی در خصوص لقبش اقدامی بکند. وی افزوده که به نظر او برادرش بايد اين لقب را داشته باشد. او گفت: "او مورخ است و بنابر اين فکر می کنم بايد اين عنوان را داشته باشد." آقای راينگر گفته که به ياد دارد که پدرش درباره جوسيا هارلان و اسکندر زمانی که بچه بوده، داستانهايی تعريف می کرده. آقای مکنتاير که در خصوص مشکلات افغانستان پس از حملات 11 سپتامبر 2001 در آمريکا تحقيق می کرده متوجه شده که نام جوسيا هارلان در نوشته های مختلف بسيار تکرار شده است. وی پس از تحقيقات متوجه می شود که جوسيا هارلان قراردادی را با هزاره های افغانستان در "شاهزاده نشين غور" به امضاء رسانده است. آقای هارلان که در پنسيلوانيا متولد شده در اوايل قرن 19 به افغانستان می رود. وی با قصد شاه شدن به افغانستان می رود. وی با شاه افغانستان که در آن هنگام در تبعيد بوده دوست می شود و شاه او را به خدمت می گيرد تا در کابل شورش به راه اندازد. آقای هارلان در بازیهای سياسی مهارت داشته و مرتب از يک سو به سوی ديگر ملحق می شده است.  اما مهارت نظامی آقای هارلان باعث می شود تا دوست محمد خان، امير کابل، او را با عنوان فرمانده ارتش افغانستان استخدام کند. در سال 1839 دوست محمد خان از آقای هارلان می خواهد تا به جنگ شاهزاده ای در آن سوی کوههای هندوکش برود. در اين ماجرا است که آقای هارلان با هزاره ها و به خصوص رفيع بيگ، شاهزاده وقت غور قراردادی به امضاء می رساند. در اين قرارداد آقای هارلان موافقت می کند تا با ارتشی قوی و مجهز برگردد و مناطق همسايه تحت کنترل رفيع بيگ را اشغال کند. در ازای اين اقدام رفيع بيگ موافقت می کند تا حاکميت غور را تا ابد به آقای هارلان و وراثش اعطا کند. آقای مکنتاير می گويد: اين موافقت نامه اعتبار دارد اما کسی که بخواهد اين لقب را در اين مقطع زمانی اعاده کند بايد شهامت داشته باشد
.
امروز در افغانستان: سه شنبه ۷ سرطان
دو ميليون دلار برای کشاورزان ولايت غور اداره انکشاف بين المللی آمريکا (يو.اس.ای.آی.دی) دو ميليون دلار را برای کشاورزان ولايت غور کمک کرده است. اين کمک ها در اختيار کشاورزانی در ولايت غور قرار خواهد گرفت که کشتزارهای خشخاش آنان از بين برده شده است. همچنين هياتی از کارشناسان امور کشاورزی از سوی اين اداره و دولت افغانستان به منظور بررسی زمينه های کاريابی به ولايت غور سفر کرده است.  غور از جمله ولايات مرکزی افغانستان است که اهالی آن از بی توجهی دولت نسبت به اين ولايت در سه سال گذشته شکايت داشته اند
 
گسترش فعاليت ناتو در سه ولايت ديگر افغانستان
يکی از مقامات پيمان آتلانتيک شمالی يا ناتو در کابل اعلام کرده است که به زودی فعاليت ناتو در افغانستان گسترش می يابد. هدف از گسترش نيروهای پيمان اتلانتيک شمالی يا ناتو به بخشهايی ديگراز افغانستان تامين امنيت، توسعه نفوذ حاکميت مرکزی و همکاری در عرصه های بازسازی اين کشور در آستانه انتخابات پارلمانی اعلام شده است.  اين انتخابات قرار است در بهار سال آينده برگزار شود.  "راندی بروکس" يکی از فرماندهان نيروهای ائتلاف بين المللی ضد تروريسم به رهبری آمريکا گفته است فعاليت نيروهای ناتو در چارچوب تيم های بازسازی ولايتی يا پی آر تی به ولايتهای غور و دايکندی در مرکز افغانستان و نيز ولايت بادغيس در شمال غرب افغانستان گسترش می يابد. او افزوده است که مشکلات امنيتی در اين ولايات بيشتر از ساير مناطق افغانستان است. آقای بروکس افزود که علاوه براين قرار است تيمهای باز سازی ولايتی به مناطقی که گروه طالبان در آنها نفوذ دارند نيز اعزام شوند.  او می گويد اعزام اين تيمها به مناطق مختلف افغانستان بستگی به تصميم دولت افغانستان و نيز کشورهايی دارد که به اين منظور نيرو می فرستند.  درحال حاضر نوزده تيم بازسازی ولايتی يا پی آر تی در نوزده ولايت افغانستان فعاليت دارند که از آن جمله پنج تيم بازسازی در شمال اين کشور مربوط به نيروهای ناتو است. سربازان چهارده تيم ديگر از کشورهايی مانند آمريکا، بريتانيا، نيوزيلند، کره جنوبی، اسپانيا و چند کشور ديگر است.  در همين حال، تلاشهايی برای هماهنگی ميان نيروهای ناتو و نيروهای ائتلاف بين المللی ضد تروريزم وجود دارد تا از تداخل مسئوليت آنان جلوگيری شود. چه اينکه تيمهای بازسازی ولايتی وظيفه مشارکت در بازسازی و نيز تامين امنيت برخی از مناطق را به عهده دارند و سربازان نيروهای ائتلاف ضمن تامين امنيت در جستجوی نيروهای مسلح مخالف دولت و وابستگان گروههای افراطی مانند طالبان و القاعده هستند. قرار است تا سال 2006 ميلادی فعاليت تيمهای بازسازی ولايتی از 19 ولايت به تمامی ولايات افغانستان گسترش يابد