آرشیف

2006-6-9

جام غور

دفاتر مؤسسۀ مدیرا در ولایت غور مسدود میگردد

دفاتر مؤسسۀ مدیرا در ولایت غور مسدود میگردد
مؤسسه مدیرا اعلان نموده است که اعتبار از تاریخ 26 می 2006 تمام دفاتر خودرا در ولایت غور مسدود مینماید. البته دلیل آن ختم وظیفه اعلان شده است. مؤ سسۀ مدیرا که یک سازمان غیر دولتی فرانسوی است از سال 1998 به این سو در ولایت غور فعالیت میکرده این مؤ سسه در ولایت غور به خصوص در ولسوالی های پسابند وتیوره کار های زیاد انجام داده است. تمدید سرک ها، اعمار مکاتب، کلینیک ها،  زراعت حتی نهال داری ..حدود هشتاد فیصد قریه جات ولسوالی های تیوره وپسابند ازاثر تلاش ایند مؤسسه از نعمت سرک بر خوردار گردیده.. برای معلومات بیشتر در مورد مؤسسۀ مدیرا میتوانید متن انگلیسی زیر را مرور نمائید.
 
درس بخوانيد تا کشورتان محتاج نباشد: حامد کرزی
حامد کرزی رييس جمهور افغانستان، دانش آموزان سراسر کشور را به اتحاد و همبستگی و کمک به يکديگر فراخواند.
آقای کرزی خطاب به دانش آموزان گفت به ديگر کودکان همسن و سال خود که در مناطق دور دست افغانستان زندگی می کنند، بيانديشيد و از طريق مکاتب و خانواده های خود به آنها کمک کنيد.رييس جمهور افغانستان که در "جشن معارف" به مناسبت چهاردهمين سالگرد به قدرت رسيدن مجاهدين سخن می گفت، خطاب به کودکان هموطنش گفت: "درس بخوانيد تا افغانستان را از احتياج نجات دهيد".آقای کرزی بار ديگر از سوزاندن مکاتب توسط شبه نظاميان مسلح مخالف دولتش انتقاد کرد.او گفت عجيب است که علمای دينی کشورهای ديگر، کامپيوتر می آموزند، اما فرزندان ما با بمب منفجر می شوند.حامد کرزی با اشاره به تهديدهای مخالفان دولت، بدون اينکه از کشوری خاصی نام ببرد گفت که مکاتب افغانستان از سوی دشمنان سوختانده می شود، آموزگاران و دانش آموزان اذيت می شوند و هزاران کودک افغان در ولايات هلمند، قندهار، زابل، ارزگان و خوست از رفتن به مکتب باز مانده اند.او گفت دشمنان افغانستان نمی خواهند که کودکان افغان به مکتب و آموزش دسترسی داشته باشند. آقای کرزی با اشاره به پيشرفت کشورهای اسلامی گفت چهار دوشيزه پاکستانی تازه به عنوان خلبان هواپيما در پاکستان انتخاب شدند و علمای پاکستان نيز از اين انتخاب استقبال کرده اند. او افزود که افغانها با کسانی که که پيشرفت افغانستان را نمی خواهند مقابله می کنند و پيروز خواهند شد.رييس جمهور حامد کرزی، همچنين به اشتياق دانش آموزان در نقاط مختلف کشورش اشاره کردو با اشاره به سفر اخيرش به ولايت دور افتاده بادغيس گفت: "من قاصد پيام جهد و کوشش دانش آموزان بادغيس به دانش آموزان کابل هستم". او سپس مشکلات دانش آموزان در ولايت غور را بر شمرده و گفت که دانش آموزان اين ولايت در حاليکه به کتاب، معلم و مکتب مناسب دسترسی ندارند، تلاش می کنند تا همراه با دانش آموزان ديگر ولايات، در ساختن افغانستان مرفه و عاری از احتياج کمک کنند. صدها تن از اهل معارف افغانستان، در مراسم جشن معارف که در ورزشگاه شهر کابل برگزار شد شرکت داشتند. گروه های دانش آموزان دختر و پسر، در اين مراسم، نمايش و ترانه های ميهنی، اجر کردند
 
نمایندگان تیم های بازسازی ولایتی{ پی آر تی} 9 کشور غربی عازم ولایات غربی کشور شدند
.شنبه 9 ثور 1385
طبق گذارش رادیو آزادی به تعداد پینجا تن از نمایندگان تیم های باز سازی ولایتی کشور های غربی ونمایندگان سیاسی این ک��ور ها از جمله آمریکا،  بریتانیا ، فرنسه، هالند، رومانیا روز گذشته عازم ولایت هرات شدند ایشان طی نشست با سید حسین انوری والی ولایت هرات مشکلات این ولایت را به بر رسی گرفتنذ. گزارش ها حاکیست که این هیئات بعد از هرات به ولایات غور، بادغیس وفراه سقر نموده  مشکلات معارف صحت عامه وبازسازی ولایات متذکره مورد بحث وارزیابی قرار میدهند. 
 
موی سفیدان  ولایت غور جهت اشتراک در جشن 8 ثور به کابل دعوت شده اند. 
(پنجشنبه 7 ثور 1385 برابر با 27 اپریل 2006 )
طبق گذارش های واصله  دفتر ریاست جمهوری از تمام متنفذین ولایات کشور دعوت به عمل آورده تا جهت تجلیل از سال روز به قدرت رسیدن مجاهدین به کابل تشریف بیاورند.که به تأسی از همین دعوت عمومی حدود ده تن از محاسن سفیدان ولایت غوراز جمله کمال الدین مودودی رئیس سابق معارف حاجی عبدالسلام خان فرماندۀ سابق مجاهدین  محمد نادر پهلو سنگ مولانا غلام محمد ملا احمد ملجی واستاذ محسن خان با جمعی دیگر از محاسن سفیدان ظهر امروز وارد کابل پایتخت کشور شده  اند اینکه موی سفیدان دیگر چه بر نامۀ دارند تا هنوز معلوم نیست
. 
طی یکماه آینده دستگاه تلیفون موبائل در چغچران مرکز ولایت غور فعال میشود.   
( سه شنبه 5 ثور 1385 برابر با 25 اپریل 2006 )
طبق گذارش های واصله از چغچران مرکز ولایت غور نمایندگان شرکت مخابراتی روشان وارد آن ولایت گردیده اند. نمایندگان شرکت مذکور تعمیر را بخاطر نصب دستگاه های شان در جوار تعمیر رادیو نشرات چغچران إعمار مینماید وحدود یکماه طول میکشد تا انتن های تلیفونهای موبایل روشان در نقاط مناسب جهت استفادۀ مؤثر نصب ومنتاژ شود.
 
قاضی عبدالقادر امامی غوری در برنامۀ اهل نظر رادیو آشنا اوضاع متشنج پارلمان را به بر رسی گرفت.
 ( دوشنبه چهارم ثور 1385 برابر با 24 اپریل 2006 ) 
در بر نامۀ امروزی رادیو آشنا صدای آمریکا محترم قاضی عبدالقادر امامی غوری نمایندۀ ولایت غور در پارلمان به بسیاری از پرسش ها درمورد وضعیت متشنج پارلمان از روز یکشنبه به اینطرف پاسخ داد. موصوف در بر خی از صحبت های خویش مسئلۀ تورم تشکیلاتی در دولت را به دوش رئیس جمهور حامد کرزی انداخته اضافه نمود که متأسفم در کشور فقیر چون افغانستان تعداد مشاورین پر مصرف رئیس جمهور بیشتر از تعداد اعضای کابینه است. آقای امامی در مورد اختلافات شدید پارلمان در مسئله تأئید ویارد سه وزیر که رای کافی بدست نیاورده اند گفت متدسفانه عدۀ میخواهند روابط گروهی وقومی را بیشتر از قانون اساسی مهم جلوه دهند واز صراحت ماده 106 قانون اساسی چشم پوشی نمایند قانون اساسی بسیار صراحت دارد اما عدۀ از داشمندان میخواهند آنرا به نفع خویش بیشتر توجیه وتفسیر نمایند ودر ضمن گفت راه سومی را به خاطر حل ای مسئله انتخاب نموده اند که آنهم آنقدر اعتبار قانونی ندارد وروی مصلحت ها صورت گرفته است.
 
پارلمان افغانستان بخاطر تأئید مجدد سه وزیر که رأئی کافی بدست نیاوردند دچار تنش ودر گیری شد
.یکشنبه 23 اپریل 2006
بر خلاف خبر های قبلی سه وزیر که نصاب اخذ را ئی را تکمیل نکرده اند تا هنوز از طرف پارلمان تأئید نشده اند بعد از آنکه جناب قانونی رئیس پارلمان ومحمد محقق واستاذ سیاف روز گذشته نمایندگان را به تأئید سه وزیر متذکره فرا خواندند وآنرا با اغماض از قانون اساسی تأئید اعلان نمودند رسانه های گروهی پارلمان کشور را به تخطی از قانون اساسی متهم نمودند. صبح امروز یکشنبه حین آغاز مجلس داکتر ابراهیم ملک زاده نمایندۀ ولایت غور طی صحبت در پارلمان مستقیما رئیس پارلمان .محمد محقق.استاد ربانی وسیاف را آشکارا به تخطی از قانون اساسی ومعامله با دولت متهم نموده به رسم اعتراض با تعداد از وکلا مجلس را ترک گفت. که به دنبال آن پارلمان دچار هرج ومرج وبی نظمی شده مجلس امروز نیز نا تمام باقی ماند. در صورت که رئیس دولت وزراء مذکور را مجددا پیشنهاد ننماید شکاف های عمیق ومصیبت باردر پارلمان به وجود خواهد آمد. 
 
وزير پيشنهادى ترانسپورت وهوانوردى ملکى به سوالا ت وکلاء پاسخ گفت
آژانس  خبرى پژواک، ٢٧ حمل 
وزير پيشنهاد شده  ترانسپورت وهوانوردى  ملکى  وعده نمود که درصورت گرفتن اخذ راى اعتماد از ولسى جرگۀ درمورد فراهم نمودن  تسهيلات  ترانسپورتى زمينى وهوايى درمرکز وولايات کشور تلاشهاى جدى خواهد نمود . موصوف  فعال  نمودن شرکت هوايى باختر،که درگذشته درپرواز هاى داخلى از آن استفاده مى شد  و اعمار ميدان  هاى هوايى ولايات مطابق نورم  هاى بين المللى را از جمله پلانهاى انکشافى خود ياد کرد .  به گفته موصوف، بخاطر بلند بردن کيفيت پرواز هاى  بين المللى  بالاى ميدان  هاى هوايى  هرات، قندهار، بلخ  و جلال آباد  نيز کار خواهدکرد . وىافزود که ، پروازهاى  شرکت آريانا، با وسايل مدرن و پيشرفته صورت خواهد گرفت تا مورد قبول شرکت هاى معتبر هوايى دنيا  گردد . وى همچنان تعهد سپرد که  براى  انکشاف پرواز هاى  داخلى ٢٠  ميدان هوايى کوچک  را در ولايات ، بدخشان ، تخار ، باميان ، غور ، بادغيس ، نورستان ، کنر ، دايکندى ،  غزني، ميدان وردگ ، پکتيا،  قندهار وديگرولايات کشور اعمار خواهد کرد . احمدى  همچنان اظهار داشت که  به  ولاياتى  که مدت شش ماه در محاصره برف مى باشند  توجه خاص خواهد کرد و در  مورد تدابيرى را طبق پروگرام انکشافى  اتخاذ  خواهد نمود . از وى در مورد فساد ادارى در آن وزارت   پرسيده شد  وهمچنان يکى از وکلا ادعا نمود که در شرکت آريانا يک باند قوى جابجا شده ( که به باور آنها سبب اختلاس مى  گردند )، در صورت اخذ راى اعتماد در مورد چه خواهد کرد ؟  وى در جواب گفت که  تصميم يک شخص در رابطه به از بين بردن فساد ادارى تاثيرى بسزايى نخواهد داشت  و درصورت موفق شدن تلاش نهايى را انجام خواهد داد ودراين زمينه راه حل هاى را به کمک وکلا و متخصصين پيدا خواهد نمود. قرار اظهارات موصوف ،درسال گذشته قرار داد خريداري  چهارفروند  طياره  با شرکت بوينگ  امضا شده  که قرار است تاسال ٢٠٠٩ به اين شرکت تسليم شو . همچنين  به گفته موصوف ، به تعداد دو  فروند طياره  بوينگ  را به شکل کرايه  قرار داد نموده که در روز هاى آيند ه پرواز هاى خود را  آ غاز خواهند کرد .پرواز هاى خارجى آريانا درحال  حاضر به دهلى جديد، دوبى ، تهران ،اسلام آباد، رياض ، جده، دوشنبه ، مسکو و درداخل به شهر هاى فيض آباد، ميمنه ، جلال  آباد مى  باشد . موصوف مشکلات آن وزارت را ياد نمود و گفت که وزارت ترانسپورت در سال ١٣٨١  در دوران اداره موقت با يک پروند طياره کار خويش را ‌آغاز نموده واکنون اين شرکت  به شمول يک طياره کرايى شش طياره دارد .   
 
سويابين بحيث بديل کوکنار به دهاقين ولايات غرب توزيع شد آژانس خبرى پژواک ، ٢٨حمل
يک مؤسسه امریکایی بیش از یک تن دانه سویابین را به عنوان يکى ازگزينه هاى بدیل کوکنار براى دهاقين ولايات غرب کشور به تاريخ ٢٨ حمل توزيع  کرد . اين مقدارسويابين ازسوى NEI (برنامه مواد غذایی سالم بین المللی) ميان مدیریت های ترویج ولایات غور، بادغیس،هرات ،فراه ،نیمروز و هلمند توزیع گردید. با این حال انجنير توفیق صفر زاده مسؤول حوزوی مؤسسه NEI  درهرات با تایید گفته های احمدی افزود که توزیع دانه های سویابين  ،بعد بررسی ها وتحقیقات زیاد از م��افق بودن اقلیم وخاک ولایات متذکره انجام یافت ودرهمین راستا ، مدیران ترویج وتع��ادی از دهاقين ازسوی چهارتن از متخصصین امریکایی آموزش دیدند .انجنير توفيق ، ضمن برشمردن مزایای دانه خوراکی سویابين گفت که درحال حاضراضافه از٧٢ نوع مواد غذایی ، از جمله پنیر ،شیر وروغن از این دانه استحصال میشود .
عیدالعلی فرزند غلام یحی محصل پوهنحی طب دندان (ستوماتولوژی) اول نمره صنفش شده. او از لیسه سلطان علاوالدین غوری فارغ شده, سه سال قبل به امتحان کانکور شرکت ودر پوهنحی متذکره کامیاب شده بود . وی در حال به اول نمره گی موفق شده است که تعداد محصلین صنف شانرا حدود 65 تا 70 نفر تشکیل میدهد. او شخص بااستعداد بوده که با این شایسته گی خود تقدیر نامه را که ازاستعداد ان تحسین شده است از طرف اداره این پوهنحی بدست آورده است
 
سخنرانی داکتر نوش آفرین شهاب دولتی نمایندۀ ولایت غور در پارلمان.
  یکشنبه 16 اپریل برابر با 27 حمل 1385 
محترمه داکتر نوش آفرین شهاب دولتی امروز یکشنبه16 اپریل حین بر رسی وزراء پیشنهادئی رئیس دولت به پار لمان در دو نوبت صحبت نمود. موصوفه مشکلات صحی را در ولایت غور بر شمردکه کمبود داکتر های متخصص وتجهیزات طبی دران ولایت را مشکل عمده در راه عر ضۀ خدمات صحی ارزیابی نمود. او همچنین از مشلات ترانسپورتی وبلند بودن نرخ کرایۀ مسافرین بین کابل غور وکابل هرات یاد آوری نموده عاید ماهانۀ یک نفر مأمور دولت را کمتر از کرایۀ تکت طیاره بین هرات وکابل به محاسبه گرفت. واز وزرائی پیشنهادی درین پست ها تقا ضائی رسیدگی به مشکلات مردم را نمود
 
تظاهرات شاگردان مکاتب در ولایت غور
   چهار شنبه 12 اپری
شاگردان مکاتب و ده ها تن از شهروندان شهر چغچران ولایت غور امروز دست به تظاهرات صلح امیز زدند .   تظاهرکننده گان جاده های شهر چغچران را پیموده و خواهان بهبود در وضع معارف ، تعلیم و تربیه ، استخدام معلمین مسلکی واعمار مکاتب گردیدند. گزارش حاکیست، مظاهره کننده گان بعداز راه پیمایی در مقابل دروازه ولایت غور توقف نموده و مشکلات شانرا به والی انولایت نیز مطرح نمودند. شاه عبدالواحد افضلی والی انولایت به مظاهره کننده گان گفت : بخاطر رفع این معضله بامقامات رهبری دولت در تماس خواهیم شد .
 
تظا هرات شدید در چغچران علیۀ ادارات دولتی..
. سه شنبه 11 اپریل 2006
ظهر امروز تظاهرات شدید در چغچران مرکز ولایت غور به راه افتید .مظاهره چیان با شعار های تند خواستار بر کناری رئیس معارف ورئیس انکشاف دهات شدند. بر خی از ساکنین محل هدف تظاهرات را مسائل منطقۀ ئی عنوان نموده مظاهرات را تحریک یکتعداد افراد دانستند .قابل یاد آوری است که چندی قبل کما ل الدین مودودی  مجددا از طرف والی ولایت به حیث رئیس معارف پیشنهاد گردیده بود که از طرف ریاست اصلاحات اداری منظور نشد. این دومین تظاهرات است که در چغچران علیۀ ادارات دولتی صورت میگیرد. 
 
یک داکتر وسه نرس در ولایت بادغیس به شهادت رسیدند.
 دوشنبه 19 حمل 1385 مطابق 10 اپریل 2006
طبق گزارش خبر گذاری رادیو آزدی شب گذشته افراد مسلح ناشناس در منطقۀ خواجه گنبد ولسوالی قادس ولایت بادغیس بالای یک کلینیک محلی حمله نمودند که در نتیجه یک داکتر با چهار تن هم کاران صحی این کلینیک به شهادت رسیدند. دشمنان فرهنگ و انسانیت  تعمیر کلینیک را با وسائل طبی آن به آتش کشیدند. ازسال 2003 به اینطرف این اولین حملۀ وحشیانه است که علیۀ انسانیت در ولایت بادغیس انجام میشود. ولایت بادغیس در شمال ولایت غور موقعیت داشته مشترکات زیاد با ولایت غوردارد وقوع حوادث این چنینی درین ولایت غور را نیز شدیدا متأثر میسازد.