X

آرشیف

کمپوست چیست؟

 
کمپوست عبارت از تجزیه بیولوژیکی مواد عضوی ویا کود عضوی می باشد که به خاطر قوی ساختن خاک و رشد نباتات مورد استفاده قرار می گیرد. کمپوست نسبت به انواع و اقسام کودها کیمیاوی ارزش بیشتر داشته به عنوان سمبول ادامه زندگی یک پروسه دوامدار  طبیعی است که باخلقت موجودات حیه آغاز گردیده و اینکه بطور دوامدار ادامه دارد. برگهای که در روی زمین میریزند، تدریجا به کمپوست مبدل گردیده، مواد غذای خودرا به درخت باز میگرداند، که از آن تولید گردیده اند .بقایای  حیوانی و نباتی ایکه درمعرض پوسیدن و تجزیه شدن قرار می گیرند نهایتا به کمپوست تبدیل می شوند از این جاست که غذای لازم را در اختیار موجودات زنده قرار داده  ادامه حیات را تأمین می نمایند کمپوست را در حال حاضر خیل زیاد به طورمصنوعی تولید می نمایند کشور های پیشرفته جهان به عواقب کود های کیمیاوی پی برده کوشش دارند که  با تولید و استعمال این ماده حیاتی استفاده از انواع کودها ی دیگر را کم نمایند کمپوست در کشور ما به اندازه  خیلی کم تولید میگردد حتا در بعضی مناطق ناشناس به نظر میرسد زیرا مردم به مزایای آن آشنائی  کمتر دارند امید وارم که ازین ماده ارزش مند استفاده شود و ترویج گردد.
اهمیت کمپوست
موجودات زنده ( نباتات، حیوانات، انسانها ) با عوامل فزیکی محیط زیست ( هوا، خاک ، آب وغیره ) در یک ارتباط باهمی قرار دارند. کمپوست نیز در این باره نقش بسزای دارد  در حالیکه رابطه مذکور برقرار باشد تداوم حیات تأمین میگردد.
کمپوست یگانه ماده ایست که شکل خاک را اصلاح می کند.
از انتشار کثافات در ماحول خانه ها و شهر ها جلو گیری می نماید
فعالیت موجودات ذره بینی مفیده را زیاد می سازد
نظافت محیط زیست مراعات می شود
زمین را به شکل دوامدار نیرو می دهد

 

X

به اشتراک بگذارید

نظر تانرا بنویسد

نوشتن دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

مطالب مرتبط

پیوند با کانال جام غور در یوتوب

This error message is only visible to WordPress admins

Reconnect to YouTube to show this feed.

To create a new feed, first connect to YouTube using the "Connect to YouTube to Create a Feed" button on the settings page and connect any account.