آرشیف

2015-1-24

محمد رفیع موج

اکنه یا جوش صورت

آکنه ( جوشهای غرور) عبارت است از یک بیماری التهابی مزمن پوست که در دوران نوجوانی شایع است، اما گاهی بطور متناوب در سراسر زندگی رخ میدهد. مشخصه این بیماری عبارت است از بروز جوشهایی روی صورت، قفسه سینه وکمر این بیماری در مردان شایع تر از زنان است

علایم شایع

♦  نقاط سر سیاه به اندازه سر سوزن

♦  نقاط سر سفید شبیه نقاط سر سیاه

♦  جوش های کوچک چرکی

♦  سرخی و التهاب در اطراف جوشها

♦  در آکنه شدید ممکن است کیست و آبسه دیده شود کیست به صورت تورمی بزرگتر وسفت تر از جوشهای معمولی در پوست پدیدار میشود.

♦  ابسه نیز به صورت یک ناحیه عفونی متورم ملتهب و دردناک به هنگام لمس وحاوی چرک است.

علل

غدد چربی پوست به دلایل نامعلوم دچار انسداد میشود ، اما احتمالا تغیرات هورمونی جنسی در دوران نوجوانی نقش دارد. این چربی تجمع یافته و توسط باکتریهایی که بطور طبیعی در غدد وجود دارند عفونی میشود. بر خلاف برخی عقاید رایج، عواملی چون عدم رعایت پاکیزگی یا غذاها نقشی در ایجاد آن ندارند البته تمیزی میتواند آن را تخفیف دهد ، اما فالیت در زمان ابتلا به این بیماری جنسی هیچ تاثیری روی آن ندارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

مواجهه با هوای بسیار گرم یا سرد، استرس ، پوست چرب ،اختلالات غدد درون ریز، استفاده از بعضی داروها مثل کورتیزول، هورمونهای مردانه یا قرص های ضد بارداری سابقه خانوادگی آکنه وبعضی مواد آرایشی این ها از جمله عوامل افزایش دهنده خطر هستند.

پیشگیری

در حاضر روشی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

عواقب مورد انتظار

درمان در اغلب موارد موثر است؛ وخود بیماری نیز معمولا پس از دوران بلوغ ونوجوانی خود به خود برطرف میشود البته علی رغم درمان خوب و مناسب اکنه گاهی شدت می یابد.

عوارض احتمالی

⌂ داشتن تصوری بد از ظاهر خود.

⌂ بروز جوشگاههای دائمی یا حالت حفره ای روی پوست صورت.

درمان

اگر پوست تان چرب است به ترتیب زیر آن را تمیز نمایید:

 به آرامی صورت خود را با صابون غیر معطر برای 2 الی 5 دقیقه ماساز دهید اما نواحی شدیدا جوش دار و دردناک را ماساژ ندهید ( زیرا باعث گسترش عفونت میشود) پوست را به آرامی تمیز نمایید صورت خود را 1 تا 2 دقیقه بشویید وبا صابون پاک کنید گاهی صابون انتی باکتریال کمک کننده است، پس از شستشوی پوست از الکل برای پاک کردن چربی استفاده نمایید . هر روز حوله صورت را عوض کنید باکتریها این توانایی را دارند که به سرعت در حوله های مرطوب رشد کنند.

ذیلا یک سلسله مراحل آمده است که در جهت درمان کمک کننده است:

Ω  موهایتان را حداقل دوبار در هفته با شامپو بشویید اجازه ندهید که موهایتان روی صورت بیاید ، حتی در شب و به هنگام خواب مو باعث پخش چربی و باکتری ها میشود. برای پیشگیری یا درمان شوره سر از شامپوی ضد شوره استفاده نمایید.

Ω  پس از ورزش شدید، عرقتان را بشویید و در اسرع وقت چربی صورت را پاک نمایید.

Ω  از مواد آرایش روغنی سنگین استفاده نکنید مواد آرایشی غیر روغنی نازک که به صورت لوسییون هستند بسیار بهتر هستند.

Ω از مصرف مرطوب کنندها خودداری نمایید مگر با نظر پزشک

Ω  به هیچ وجه پوست خود را فشار ندهید، نخارانید یا مالش ندهید.

Ω  زمانی که پوست با این حرکات آسیب ندیده باشد بهتر و زودتر خوب میشود البته پزشک ممکن است بسته به صلاح دید نقاط سر سیاه را بردارد.

Ω  با توجه پزشک مقداری در معرض اشعه ماورا بنفش قرار بگیرید.

داروها

انتی بیوتیک ، خوراکی و موضعی برای مبارزه با عفونت.. تزریق کوورتیزون به داخل  ضایعات . ربین آ باعث افزایش حساسیت پوست به آفتاب میشود.

رژیم غذائی

غذا علت آکنه نیست اما بعضی غذاها آن را بدتر میکنند یادداشتی از غذاهایی که میخورید داشته باشید برای اینکه بفهمید به کدام غذا حساسیت دارید آن غذاهایی را که شک دارید آکنه شما را بدتر میکنند از رژیم خود حذف کنید بعد آنها را دوباره یکی یکی به رژیم غذای اضافه نمایید آگر مشخص شد که آکنه 2 تا 3 روز بعد از اضافه کردن یک غذا تشدید میشود آن غذا را به کلی از رژیم خود حذف کنید آما اگر این اتفاق نیفتاد می توانید آن را در رژیم غذایی نگاه دارید آکنه معمولا در تابستان بهتر میشود بنابراین بعضی غذاها را که در زمستان نمیتوان خورد شاید بتوان در تابستان میل نمود.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

 

اگر خود شما یا یکی از خانواده تان دچار آکنه است. اگر علایم جدید و نامنتظره بروز کرده اند توجه کنید که داروهای مورد استفاده برای درمان ممکن است باعث عوارض جانبی شوند. بنا خودسرانه دوا نخورده به طبیب مراجعه کنید.