آرشیف

2016-5-23

جام غور

7 مقام بلند رتبه دولتی در غور از سوی محکمه به حبس تنفیذی محکوم گردیدند

هفت تن، شامل مقام‌های بلندرتبه و ماموران پایین‌رتبه‌ی دولتی در غور، به اتهام سواستفاده از صلاحیت‌های کاری‌شان، محکوم به حبس شدند.

محمد امین توخی، معاون پیشین والی غور، محمد یوسف دانیار مستوفی، عبدالحق رسولی، مدیر عواید مستوفیت، نورالدین، مدیر اداری مستوفیت، عبدالصمد، مدیر تدارکات ولایت غور، انجینر خیرالدین، آمرشهرسازی و غلام‌محمد پیمان، رییس اداری مقام ولایت غور، امروز در یک جلسه‌ی علنی از سوی دادگاه شهری فیروزکوه، به‌اتهام سواستفاده از صلاحیت‌های کاری‌شان، هر کدام به سه ماه حبس تنفیذی محکوم شدند.
این افراد، توسط سیما جوینده والی پیشین غور زمانی که عملا به وظایف دولتی خود حضور داشتند، به اتهام حیف‌و‌میل بیش از ۱۱۷ میلیون افغانی در قراردادها، به دادستانی معرفی شده بودند.
گفته می‌شود که این افراد، در پی شکایت مردم و جمع‌آوری اسنادی که آن‌ها پروژه‌هاى ساختمانى مربوط فرماندهی پولیس و شماری دیگر از پروژه‌ها را بدون طی مراحل تدارکاتی، با هزینه‌های گزاف به شرکت‌های ساختمانی سپرده بودند، به نهادهای عدلی معرفی شده‌اند.
چندی پیش نیز، رییس دادگاه ابتدایی غور به‌اتهام دست‌داشتن در فساد اداری، توسط یک هیات دادگاه عالی افغانستان بازداشت شد، اما این نخستین باری‌ است که مقام‌های ارشدی چون معاون والی و مستوفی در این ولایت، به‌اتهام فساد محکوم به حبس می‌شوند.