آرشیف

2021-9-18

جام غور

۲۱ کودک در اثر ابتلا به بیماری سرخکان در غور جان باخته‌اند
مسئولان صحی غور از سرعت انتشار بیماری سرخکان در میان کودکان این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند و‌ می‌گویند که این بیماری به‌دلیل تطبیق‌نشدن برنامۀ واکسیناسیون، گسترش یافته است.
محمدنظیم فضل، مسئول سرویلانس ریاست صحت غور می‌گوید که از آغاز گسترش این بیماری تاکنون، بیش از ۱۲۰۰ کودک به شفاخانۀ مرکزی این ولایت مراجعه کرده که از این میان ۲۱ کودک جان باخته‌اند.
آقای فضل دلیل گسترش بیماری سرخکان را تطبیق‌نشدن برنامۀ واکسیناسیون در وضعیت کرونایی عنوان می‌کند. «بدبختانه سال گذشته ما با شیوع موج‌های کرونا روبه‌رو بودیم، به همین خاطر نتوانستیم کمپین/کارزار سرخکان را در سرتاسر افغانستان تطبیق کنیم. به همین دلیل ام‌سال در تمام افغانستان سرخکان شیوع کرده، به‌خصوص ولایت غور. از شیوع سرخکان که سه ماه می‌شود تاکنون ۱۲۰۰ واقعه مراجعه کرده که متأسفانه ۲۱ واقعۀ فوتی داریم تا هنوز.»
از سویی هم، ملا محمود، رئیس شفاخانۀ مرکزی غور می‌گوید که گسترش بیماری سرخکان در این ولایت، سبب شده است این شفاخانه گنجایش بستری‌کردن بیماران را نداشته باشد و آنان تلاش می‌کنند تا از امکانات دست‌داشتۀشان برای درمان بیماران استفاده کنند.
در همین حال، احسان‌الله، رئیس صحت طالبان برای غور می‌گوید که آنان تیم‌هایی را برای رسیده‌گی به کودکان بیمار در روستاها فرستاده و این مشکل را با مسئولان وزارت صحت و سازمان صحی جهان نیز در میان گذاشته‌اند. او می‌افزاید که شفاخانه‌های غور با کم‌بود دارو و امکانات درمانی نیز روبه‌رو است.
براساس گفته‌های مسئولان صحی غور، تب شدید، ریزش آب بینی، بی‌اشتهایی و سرفه در نزد کودکان، از نشانه‌های بیماری سرخکان است.
رادیو سرحد