آرشیف

2005-6-9

جام غور

يك انباربزرگ سلاح و مهمات در ولايت غور منفجرشد

يك انباربزرگ سلاح و مهمات در ولايت غور منفجرشد
تاریخ 10.11.2005   مطابق با 19 عقرب 1384
فرمانده امنيتي ولايت غور اعلام كرد: يك انباربزرگ سلاح و مهمات ازسوي افراد مسلح ناشناس سه شنبه‌شب منفجرشد.   فيض‌الله صالحي به خبرنگارايرناگفت:اين انباركه شامل سلاح ومهمات مختلف از جمله موشكهاي سام هفت بود توسط يكي از رهبران جهادي كه از ذكر نامش خودداري كرد به قصد عمليات خرابكارانه نگهداري مي‌شد.  وي بااشاره به‌اين كه براثراين انفجار به‌كسي آسيبي‌نرسيد،افزود: فرمانده يادشده با تعدادي از افراد مسلح خود هم اكنون متواري است كه از سوي پليس تحت تعقيب است .  صالحي تصريح كرد: به رغم اينكه بيشترين تعداد سلاح و مهمات در ولايت غور دردست مردم است، اماامنيت اين ولايت نسبت به ساير ولايت افغانستان به مراتب بهتراست.   به رغم گفته‌هاي اين فرمانده، وجود سلاح در دست افراد غير مسئول در ولايت غور هراز گاهي حوادثي مي‌آفريند، بطوريكه براثر درگيري ميان دو تن از فرماندهان مسلح غيرمسئول در چند روز اخير چندتن از افراد طرفين در اين ولايت كشته و يا مجروح شدند.  نوت: بنا بر اطلاعات موثق رسیده این انفجار دیپوی مهمات نبوده بلکه اصابت یک فیر راکت در قریه پاحصار ولسوالی تیوره بوده که خوشبختانه تلفات در پی نداشته است ، و اظهارات جناب فیض الله صالحی  درین مورد که گفته بود انفجار دیپو بوده است صحت ندارد.
 
اولین جلسه شورای ولایتی ولایت غود.  تاریخ 12.11.2005 مطابق با 21 عقرب 1384 هجری شمسی 
شورای 15 نفری ولایت غور دو تن را از بین خود بحیث نماینه در مشرانو جرگه یا ( سنا ) معرفی نموده اند و این دو تن عبارت اند از حیات الله بیک فرزند ابراهیم بیک و سید محسن فرزند سید محمود از والسوالی شهرک ، که بعداً به معرفی سان می پردازیم. و مولوی محمد عدیم بحیث رئیس شورای ولایتی و حاجی عبدالغفور تیمن بحیث معاون شورای ولایتی به اکثریت آراء انتخاب و تعین گردید.  
 
واليان چهار ولايت غربى افغانستان پيمان همکارى امضاکردند
 واليان ولايت هاى "غور، بادغيس ، هرات و فراه " افغانستان روز يکشنبه در نشستى در شهر هرات پيمان همکارى امضا کردند. سيدمحمد خيرخواه " والى ولايت هرات در پايان اين نشست به خبرنگاران گفت  براساس اين پيمان ، ولايت هاى غربى براى ايجاد مرکز واحد پليس ، مبارزه با 
مواد مخدر و تامين امنيت با يکديگر همکارى مىکنند. 
"اسدالله فلاح " والى ولايت فراه نيز در جمع خبرنگاران اظهارداشت : تامين 
امنيت شاهراه هرات قندهار يکى از موارد اين پيمان است که که 
۱۷ پاسگاه 
پليس در اين مسير احداث مىشود تا امنيت آن را تامين کنند. 
"عزيز الله افضلى" والى بادغيس نيز افزود : اين ولايت با کمبود معلم رو-
به رو است و ما از ولايت هاى غربى در اين زمينه درخواست همکارى مىکنيم . 
"عبدالقدير اعلم " والى غور با اشاره به اين که تاکنون بيش ده هزار و 

۸۰۰ هکتار مزارع کشت خشخاش در اين ولايت تخريب شده است ، گفت : در اين نشست 
توافق شد تا در غرب افغانستان خشخاش کشت نگردد. 
واليان غرب افغانستان اعلام کردند که با ايجاد يک کميسيون مشترک در 
آينده تلاش خواهند کرد تا در انجام امور به طور هماهنگ عمل کند

 
 تنش در غور
 گزارشها از افغانستان حاکی است که عبدالسلام خان، از فرماندهان شورشی در ولايت غور افغانستان در مرکز اين کشور کنترل شهر جغچران مرکز ولايت را بدست گرفته است. بر اساس همين گزارشها در نبرد شديدی که صورت گرفته دست کم ده نفر کشته شده اند. فرمانده پليس محلی به بی بی سی گفته است که در تمام روز پنجشنبه (17 ژوئن) نبرد بين اين فرمانده و نيروهای دولتی ادامه داشت. به گفته وی در اين نبرد از سلاحهای سنگين نيز استفاده شده است. گفته شده که والی غور به هرات فرار کرده است. کمتر از يکماه پيش نيز اين شهر صحنه درگيری بود.  در آن زمان فرمانده عبدالسلام، اعلام کرده بود تا زمانی که وی در دولت مرکزی مقامی نداشته باشد از همکاری با گروههای خلع سلاح که به محل رفته اند، خودداری می کند. ابراهيم ملکزاده ، والی غور، پس از اين درگيريها به بی بی سی گفت که فرمانده عبدالسلام هشدار داده عدم برآورده شدن خواسته اش، عواقب جدی بدنبال خواهد داشت. به نظر می رسد که درگيريهای کنونی ادامه اين هشدار است
 
نود تن در اثر سرما در غور مرده اند
مسئولان محلی ولايت غور گفته اند که مرگ و مير کودکان در اثر سردی هوا و شيوع بيماريهای مختلف در آن ولايت به ۹۰ تن رسيده است. اکرام الدين معاون والی غور در يک تماس تلفنی به گزارشگر محلی بی بی سی گفته است که اين کودکان از ولسوالی های طيوره، ساغر و شهرک بوده اند. براساس يک خبر ديگر، در اثر ريزش برف کوچ (بهمن) در ولسوالی مرغاب ولايت غور، دو روستا آسيب ديده است. ابوبکر صديقی يک باشنده (ساکن) محل به گزارشگر محلی بی بی سی گفته است که اين برف کوچ بيست خانه را کاملاً تخريب کرده است. او گفته است از آنجايی که اين واقعه درجريان روز روی داده، تلفات جانی نداشته اما اموال و دامهای ساکنان روستا را ازبين برده است. آقای صديقی از بسته بودن تمام راههای ارتباطی به اين روستا نيز خبرداده و گفته است که بيماريهای تنفسی نيز درميان کودکان شيوع پيدا کرده است.
 
نجات مسافران از راهبندان در غور
با انجام کار پاکسازی راه منار جام در ولايت غور، تا شامگاه امروز، چهل تن ازمسافرانی که درميان توده برف گير کرده اند نجات خواهند يافت. مهندس عبدالغفور مشاور ولايت غور به بی بی سی گفت که مسير منارجام، يگانه راه باقی مانده به سوی ولايت غور است که آن هم به خاطر برفباری های سنگين، از يک هفته پيش بسته شده بود. او افزود که ديگر راههای ارتباطی ولايت غور از دو ماه پيش بسته شده است. مشاور والی غور گفت که در پا ک کاری راه منارجام، حدود يک و نيم هزار نفر از ساکنان آن ولايت سهم گرفته و طی دو روز مسافران حدود سی خودرو را نجات داده اند.  او گفته است که حدود پانزده خودرو ديگر درهمين راه گير کرده است که تا شامگاه امروز گروه نجات خود را به آنها خواهد رساند.
 
تنش دوباره در غور
گزارشهای ضد و نقيض حاکی از وقوع درگيری خونين در شهر چغچران مرکز ولايت غور است. در همين حال به دنبال حمله به دفتر انتخاباتی سازمان ملل متحد در اين شهر، اين سازمان کارمندان انتخاباتی خود را از شهر خارج کرده است. اين حمله پس ازآن اتفاق افتاد که روز چهارشنبه در حادثه ای دو نفر از مردم محلی در يک ايستگاه بازرسی توسط سربازان ارتش ملی کشته شدند. در عين حال هنوز روشن نيست که کشته شدگان از شبه نظاميان محلی هستند که در درگيری با ارتش ملی کشته شده اند يا غير نظامی بوده اند. ماه گذشته و به دنبال درگيری ميان يک فرمانده نظامی و شبه نظاميان مسلح در شهر چغچران مرکز ولايت غور که ده کشته برجای گذاشت، واحدهايی از ارتش ملی افغانستان به اين شهر اعزام شدند. گزارشهای منتشر شده از سوی دفتر هيات نمايندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) و وزارت دفاع اين کشور، در مورد درگيريها در شهر چغچران متفاوت است. ديويد سينگ، از سخنگويان يوناما در کابل، امروز در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت که دو تن از شبه نظاميان مسلح در مر کز ولايت غور، در درگيری با سربازان ارتش ملی افغانستان کشته شده اند. به گفته آقای سينگ، بعد از اين درگيری، مردم محل، به دلايل نامعلومی با سنگ به دفتر يوناما در مرکز ولايت غور حمله کردند و ضمن آسيب رساندن به ساختمان دفتر، نگهبان آن را نيز مجروح کردند. ديويد سينگ افزود که نگهبان مجروح شده، برای مداوا به شهر غربی هرات منتقل شده و کارمندان دفتر يوناما نيز، به منظور در امان ماندن از حمله احتمالی مردم خشمگين، به مقر نيروهای ائتلاف در ولايت غور پناه برده اند. سخنگوی يوناما همچنين می گويد که مردم خشمگين، بر ضد سربازان ارتش ملی دست به تظاهرات زدند. اما در حالی که سازمان ملل از کشته شدن دو تن از شبه نظاميان در اثر يک درگيری با سربازان ارتش ملی خبر می دهد، وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرده است که دو تن از مردم غير نظامی در مرکز ولايت غور، به دست سربازان ارتش ملی کشته شده اند.
 
غيرنظاميان کشته شده اند يا شبه نظاميان؟
ژنرال ظاهر عظيمی سخنگوی وزارت دفاع در اين رابطه گفت که درگيری ميان شبه نظاميان و سربازان ارتش روی نداده، بلکه سربازان ارتش ملی، دو تن از غير نظاميان محلی را کشته اند. آقای عظيمی می گويد که هنوز معلوم نيست که سربازانی که برای تامين امنيت به مرکز ولايت غور اعزام شده اند، به چه دليل، دست به کشتار مردم زده اند. به گفته سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، تحقيقات در اين مورد آغاز شده و چهار تن از سربازان ارتش ملی نيزبه اتهام کشتن غير نظاميان، توسط پليس ملی بازداشت شده اند. هيچکدام از دو منبع انتشار خبر درگيری در مرکز ولايت غور، يعنی دفتر هيات نمايندگی سازمان ملل متحد و وزارت دفاع افغانستان، هنوز در مورد علت وقوع اين درگيری خونين اظهار نظری نکرده اند. آيا درگيری بر سر مواد مخدر بوده است؟ بر اساس يک خبر ديگر از ولايت غور، که ممکن است بی ارتباط با درگيريهای اخير اين ولايت نباشد، نيروهای امنيتی يک محموله بزرگ هرويين را در اين ولايت کشف و ضبط کرده اند.  به گفته ژنرال عظيمی سخنگوی وزرات دفاع، اين محموله هزار و سيصد و چهل و سه کيلويی هرويين در شش خودرو جاسازی شده بود که و يازده تن ��تهام دست داشتن در حمل و نقل اين مواد بازداشت شده اند. آقای عظيمی گفت که تمام هرويينهای کشف شده، در محلی سوزانده شده است. سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در اين مورد که آيا درگيريهای اخير در مرکز ولايت غور، با کشف اين محموله مواد مخدر ارتبا�� داشته يا خير، اظهار نظری نکرد. قابل يادآوری است که اخيراً دو فرمانده نظامی در شمال افغانستان نيز، بر سر ضبط مواد مخدر کشف شده در شهر مزار شريف مرکز ولايت بلخ، با يکديگر درگير شدند
 
'سيصد' کشته در اثر سرما در غور
پليس و مقامات دولتی افغانستان گفته اند که دست کم 300 نفر در اثر سرما در "ساغر" در ولايت غور در غرب افغانستان جان خود را از دست داده اند. بر اثر سرما و بارش برف شديد در اين منطقه ارتباط اين ناحيه با ديگر نقاط ولايت بمدت يکماه است که قطع است. بر اساس گزارشها ارتش آمريکا برای کمک به ساکنان اين مناطق 20 تن مواد غذايی و ديگر اقلام مورد نياز را از طريق هوا به منطقه فرستاده است.  ساغر که در حدود 200 کيلومتری شرق هرات واقع است در ارتقاع 2500 متری از سطح دريا قرار دارد. آندرو نورث، خبرنگار بی بی سی که اخيرا به اين منطقه سفر کرده است می گويد که ساغر و نواحی اطراف آن برای زندگی دشوار است. خانه های منطقه کاه گلی است و اطراف ساغر را کوههای بلند فرا گرفته است. ديويد جانسون، از افسران ارتش آمريکا در افغانستان می گويد که به علت موقعيت جغرافيايی منطقه رسيدن به آن دشوار است. وی اضافه می کند که هليکوپترهای ارتش آمريکا از آخرين امکانات فنی خود استفاده کرده اند تا توانسته اند به منطقه برسند. به گفته اين افسر ارتش آمريکا نبود وسايل ارتباطی در منطقه از مهمترين مشکلات است و آماده کردن امکانات و تجهيزات برای کمک مدتی طول می کشد. پيشتر وزير بهداشت افغانستان تاييد کرد که دست کم 200 کودک در اثر بيماری های ناشی از سرمای شديد در اين کشور جان خود را از دست داده اند.  بر اساس گزارشهای خبری راههای ارتباطی هزاران نفر از مردم افغانستان نيز در ديگر مناطق دورافتاده کشور نيز بدليل سرما با بقيه نقاط کشور قطع شده است.
 
      خلع سلاح در غور
دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در نشست خبری در کابل از گسترش روند خلع سلاح و غیر نظامی کردن افراد دی دی آر به ولایت غور خبر داد. مانویل ديسلوا سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که قرار است روز دوشنبه( 26 ژوئيه) یک هیات متشکل از نمایندگان وزارت دفاع افغانستان و برنامه آغاز نو به چغچران مرکز ولایت غور سفر کرده و آمادگيها برای اجرای این برنامه را در ولایت غور آغاز کنند. پیش از آغاز این روند در ولایت غورنیروهای ارتش ملی و گروه ویژه عملیات وزارت دفاع در ولایت غور هشتصد قبضه سلاح سبک را از نزد گروه های مسلح جمع آوری کرده بودند.  بیش از 300 قبضه از این سلاح ها به برنامه دی دی آر در ولایت هرات تحویل داده شده است. قرار است سلاح های باقی مانده در این ولایت نیز در هفته آینده به ولایت هرات منتقل شود. وزارت دفاع ملی و برنامه آغاز نو آمادگی برای جمع آوری سلاح های باقی مانده در کابل را نیز از سر گرفته اند.
 
گزارشها از افغانستان حاکی است که در شهر جغچران، مرکز ولايت غور، درگيريهايی صورت گرفته است.
بر اساس گزارشها مقامات امنيتی و شاهدان گفته اند که نيروهای وفادار به يکی از فرماندهان محلی شهر جغچران را در محاصره خود گرفته اند. همين گزارشها حاکی است که فرمانده عبدالسلام، گفته تا زمانی که وی در دولت مرکزی مقامی نداشته باشد از همکاری با گروههای خلع سلاح که به محل رفته اند، خودداری می کند. در همين حال ابراهيم ملکزيی، والی غور، به بی بی سی گفته است فرمانده عبدالسلام هشدار داده عدم برآورده شدن خواسته اش، عواقب جدی بدنبال خواهد داشت. در عين حال آقای ملکزيی گزارشها مبنی بر اينکه نيروهای فرمانده عبدالسلام شهر جغچران را محاصره کرده اند، تکذيب کرده است.  والی غور تاکيد کرده که مطمئن است که وی می تواند اين موضوع را با کمک ريش سفيدان محلی و از طريق مذاکره حل و فصل نمايد.
 
قوع درگيری در مربوطات (توابع) ولايت غور
در جريان درگيری ميان دو فرمانده محلی در روستای دهک ولسوالی شهرک در ولايت غور که شب گذشته روی داد، دو نفر کشته و يک تن ديگر مجروح شده است. منابع آگاه به بی بی سی گفتند که اين درگيری ميان حاجی گل ولسوال شهرک و ملا مصطفی يکی از فرماندهان روستای دهک در اثر مخالفت های شخصی روی داده است. کشته شدگان اين درگيری از افراد وابسته به ملا مصطفی بودند. ولايت غور در هفته گذشته شاهد چندين مورد درگيری بوده است. در اثر درگيری که ميان دو تن از فرماندهان در شهر چغچران مرکز ولايت غور در هفته گذشته روی داد چندين تن کشته و مجروح شدند.
 
نماينده انتخابات مقدماتی لويه جرگه در غور کشته شد
نماينده سازمان ملل متحد در افغانستان می گويد يکی از افرادی که برای تعيين نمايندگان لويه جرگه انتخاب شده بود، در ولايت غور به ضرب گلوله کشته شده است. 
 محمد رحيم روز يکشنبه چند ساعت پس از آن که از جانب مردم قوم خود برای کمک به تعيين نمايندگان مجمع بزرگان افغانستان يا لويه جرگه انتخاب شد، در خانه اش به ضرب گلوله قتل رسيد.  "مانوئل د آلميدا ا سيلوا"، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت هنوز مشخص نيست آيا اين قتل انگيزه سياسی داشته است يا خير. لويه جرگه ماه آينده در کابل تشکيل می شود و وظيفه آن، تعيين دولت ملی جديدی است که جايگزين اداره موقت افغانستان خواهد شد.  رياست اين اداره را که پس از سقوط حکومت طالبان روی کار آمد، حامد کرزی به عهده دارد.  دولت جديد افغانستان طی دو سال آينده، راه را برای دولت منتخب و دمکراتيک اين کشور باز خواهد کرد.  رنگين دادفر اسپنتا، تحليلگر مسائل افغانستان در آلمان که به تازگی از افغانستان برگشته است در مصاحبه ای با بی بی سی، کشته شدن آقای محمد رحيم را نمونه ای از اعمال نفوذ فرماندهان محلی و افراد سلاح به دست در انتخابات مقدماتی لويه جرگه تلقی می کند.  به گفته آقای اسپنتا، دخالت اين فرماندهان در همه جای افغانستان مشهود است و آنها تلاش دارند افراد و احزاب معين را به لويه جرگه بفرستند که اين با ماهيت لويه جرگه مغايرت دارد.  وی گفت هر کس که با اين فرماندهان محلی همراه نباشد از طرف آنها با دو اتهام مواجه است و از نظر اين جنگ سالاران، افراد مخالف آنها يا سلطنت طلب هستند و يا پرچمی يعنی چپ و طرفدار شوروی. دادفر اسپنتا به خبرنگار ما گفت جامعه بين الملل و همچنين سازمان ملل متحد که قرار است بر پروسه لويه جرگه نظارت کند، بايد مانع از مداخلات وسيع فرماندهان محلی در جريان انتخابات اين نهاد شوند.  به گفته اين تحليلگر مسائل افغانستان، اين فرماندهان دولت هايی در دولت ايجاد کرده اند و خود را به پيمان های کنفرانس بن متعهد نمی دانند و عملا در راه تشکيل لويه جرگه خلل وارد می کنند

کمبود مواد غذايی بسياری از مردم افغانستان را در خطر جدی قرار داده است
چهل نفر بر اثر شيوع بيماری کشنده "اسکوروی" يا کمبود ويتامين "ث" در ولايت غور افغانستان جان خود را از دست داده اند.  سازمان جهانی بهداشت قصد دارد هرچه سريعتر جهت تحقيق در مورد اين بيماری، هياتی را به ناحيه "تيواره" واقع در ولايت غور افغانستان اعزام کند. گزارش های مقدماتی نشان می دهد که اکثر مردم ولايت غور از بيماری اسکوروی رنج می برند.  اين بيماری در اثرکمبود ويتامين "ث" به وجود می آيد که آن هم ناشی از گرسنگی شديد است. ولايت غور يکی از مناطق کوهستانی و دور افتاده در مرکزافغانستان است که بر اثر خشکسالی سالهای متوالی صدمات شديد ديده است.  شيوع امراض مختلف در اين ولايت بيشتر از ديگر نقاط افغانستان است چون اهالی آن با سپری کردن چهار سال خشکسالی پياپی، تمام توليد کشاورزی و مواد غذايی خود را از دست داده اند و اکثرشان دچار سوء تغذيه وبيماری های ناشی از کمبود مواد غذايی هستند.  نشانه اين بيماری درد مفاصل تورم لثه و پيدا شدن لکه های سياه در پاهاست که در اثرخونريزی زير پوست بوجود می آيد. درنوع شديد آن، تب همراه با لرز، تورم در اطراف گردن و درد شديد در مفاصل مشاهده می شود که بيمار را از راه رفتن بازمی دارد .عده ای از بيماران در هفته اول و دوم ابتلا در گذشته اند. تا به حال آثار اين بيماری حد اقل در 80 نفرمشاهده شده که بعضی در حالت بسيار بد و يا کوما بسر می برند.  20 نفر در قريه زربد و 12 کودک و 7 بزرگسال در قريه آتائی در گذشته اند.
 
شيوع يک بيماری خطرناک در ولايت غور افغانستان                                                         
 کمبود مواد غذايی بسياری از مردم افغانستان را در خطر جدی قرار داده است چهل نفر بر اثر شيوع بيماری کشنده "اسکوروی" يا کمبود ويتامين "ث" در ولايت غور افغانستان جان خود را از دست داده اند.  سازمان جهانی بهداشت قصد دارد هرچه سريعتر جهت تحقيق در مورد اين بيماری، هياتی را به ناحيه "تيواره" واقع در ولايت غور افغانستان اعزام کند. گزارش های مقدماتی نشان می دهد که اکثر مردم ولايت غور از بيماری اسکوروی رنج می برند.  اين بيماری در اثرکمبود ويتامين "ث" به وجود می آيد که آن هم ناشی از گرسنگی شديد است. ولايت غور يکی از مناطق کوهستانی و دور افتاده در مرکزافغانستان است که بر اثر خشکسالی سالهای متوالی صدمات شديد ديده است.  شيوع امراض مختلف در اين ولايت بيشتر از ديگر نقاط افغانستان است چون اهالی آن با سپری کردن چهار سال خشکسالی پياپی، تمام توليد کشاورزی و مواد غذايی خود را از دست داده اند و اکثرشان دچار سوء تغذيه وبيماری های ناشی از کمبود مواد غذايی هستند. نشانه اين بيماری درد مفاصل تورم لثه و پيدا شدن لکه های سياه در پاهاست که در اثرخونريزی زير پوست بوجود می آيد. درنوع شديد آن، تب همراه با لرز، تورم در اطراف گردن و درد شديد در مفاصل مشاهده می شود که بيمار را از راه رفتن بازمی دارد . عده ای از بيماران در هفته اول و دوم ابتلا در گذشته اند. تا به حال آثار اين بيماری حد اقل در 80 نفرمشاهده شده که بعضی در حالت بسيار بد و يا کوما بسر می برند.  20  نفر در قريه زربد و 12 کودک و 7 بزرگسال در قريه آتائی در گذشته اند.

شيوع يک بيماری ديگر
موسسه بهداشتی "ای سی اف"، يک موسسه بين المللی فعال در افغانستان می گويد که در ولايت غور، در تقريبا 12 قريه که هرکدام حدود500 نفر جمعيت دارند، يک نوع بيماری که به زبان محلی بنام "سياه لنگی" شناخته می شود، شيوع يافته است.  موسسات بهداشتی می گويند خطر شيوع بيماری های مشترک بين انسان و حيوانات اهلی نيز در برخی نقاط وجود دارد، چون اکثر مردم در اين مناطق، در فصل زمستان برای گرم نگهداشتن حيوانات خود، حيوانات را به داخل منازل منتقل می کنند.  سرعت شيوع بيماری ها سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشته تا کمک های ضروری را به منطقه ارسال دارد.  اين کمک ها شامل ويتامين "ث" برای درمان بيماری اسکروی و داروهای ضروری برای درمان بيماری های خطرناک ديگر است.
 
عزام نيرو های ارتش ملی به جغچران
يک کندک (واحد) از نيروهای ارتش ملی افغانستان در ولايت هرات آماده رفتن به ولايت غور شده است. شورای امنيت ملی افغانستان شب گذشته با پخش اعلاميه ای يک کندک ارتش ملی را موظف کرد که تا برای تامين امنيت وارد شهر جغچران شوند. ظاهر عظيمی سخنگوی وزارت دفاع می گويد که اين کندک فردا صبح از ولايت هرات عازم غور خواهد شد. به گفته سخنگوی وزارت دفاع هر دو طرف درگير در ولايت غور اعلام کرده اند که مطابق تصميم شورای امنيت دولت انتقالی عمل خواهند کرد.