آرشیف

2021-2-17

جام غور

سفارت فرانسه در کابل: منار جام مانند برج پیزا شروع به خم شدن کرده
 
سفارت فرانسه منار جام را یکی از زیباترین بنأهای تاریخی جهان خوانده است
 
سفارت فرانسه در کابل در سایت و توییتر رسمی‌اش نوشته است که علایمی وجود دارد که منار جام، دقیقا مثل برج کج پیزا در ایتالیا، شروع به خم شدن کرده است. این سفارت گفته که منار جام یکی از زیباترین بنأهای تاریخی جهان، در عمق یک دره به قدمت ۹۰۰ سال پابرجا است.
 
سفارت فرانسه با نشر عکس‌هایی از منار جام در ولایت غور در غرب افغانستان نوشته که مشکل اساسی منار جام این است که در معرض خطر فرسایش توسط رودخانه‌های کنار آن است.
در مورد پیشینه منار جام سفارت فرانسه گفته که یکی از فرضیه‌های قبول شده این است که مکانی ‌که منار جام در آن قرار دارد، در شهر قدیمی فیروزکوه بوده که توسط مغولان تخریب شده است. این منار در وسط یک دره قرار دارد که بعداً اهمیت پیدا کرد.
 
بر اساس کتیبه‌ای که روی منار حک شده است، منار جام در سال‌های ۱۱۹۴/۱۱۹۵ میلادی ساخته شده و هم‌چنین بر اساس بعضی از نقاشی‌ها و شواهد، یک مسجد نیز در این مکان موقعیت داشته است که از این مسجد بقایایی دیده نمی‌شود.
منار جام از اواسط قرن سیزدهم میلادی تا پایان قرن نوزدهم میلادی، به فراموشی کامل سپرده شده بود. منار مذکور در سال ۱۸۸۶ میلادی دوباره کشف شد، تحقیقات درباره این منار در سال ۱۹۵۷ میلادی آغاز شد.
 
ارتفاع منار جام ۶۵ متر و قطرش ۹ متر است. در مجموع این منار از ۴ استوانه تشکیل شده است و طوری ساخته شده که با افزایش ارتفاع، قطرش کاهش می‌یابد.
سفارت فرانسه نوشته که داخل منار به اندازه شکل بیرونی‌اش شفگت‌انگیز نیست. برای صعود یک راه پله (زینه) مدور وجود دارد که در داخل منار ساخته شده است. این پله‌ها تا وسط منار بالا می‌رود، و سپس برای صعود به بالای منار باید از پله‌های که بر روی دیوار خارجی است، استفاده شود.
به گفته این نهاد، به نظر می‌رسد که روی منار یک گنبد نیز وجود داشته است که از امروز نیست. شکل بیرونی منار، با نقش‌های هندسی تزیین شده و شامل چندین کتیبه است که به رنگ فیروزه‌ای نقاشی شده است.
 
در کتیبه‌های که روی منار جام حک شده‌اند، آیاتی از قرآن مجید است. متن کامل سوره مریم، جزء نوزدهم که در آن داستان مادر عیسی نقل شده است، به‌طور کامل آمده است. در انتهای یکی از کتیبه‌ها اسامی خانواده‌های ذکر شده که منار به افتخارشان ساخته شده است.
بناها و ساختمان‌های دیگر نیز در اطراف منار، مثل بقایای قلعه‌ها، برج‌ها و یک مخزن آب که در معرض دید بوده، قرار داشته‌اند. شگفت‌انگیزترین‌اش روی تپه‌ای نزدیک منار بوده است. در آنجا، سنگ‌ها با کتیبه‌های به زبان عبری قدیمی نیز پیدا شده است. با توجه به محتوای آنها، احتمالا بقایای یک قبرستان است.
 
سفارت فرانسه در کابل نوشته که منبع این اطلاعات در مورد منار جام از جیلد بی. جیف Gilad B. Jaffe باستان شناس و محقق دانشگاه تل آویو اسرائیل است.