آرشیف

2019-1-1

جام غور

دو کودک به دلیل نبود ادویه در یکی از ولسوالی های غور، جان باخته اند

مسئولان محلی در ولایت غور، از جان باختن دو طفل به دلیل نبود ادویه در کلينیک ولسوالی پسابند این ولایت، خبر می دهند.

به دنبال تحریم اقتصادی طالبان مسلح در ولسوالی های پسابند و چهارسده ولایت غور، اکنون مسئولان صحی از افزایش بیماری و نبود ادویه در مراکز صحی آن ولسوالی ها خبر می دهند.

آرمان جویا معاون کلینيک صحی ولسوالی پسابند غور گفت که از چند ماه به این سو، طالبان مسلح با اعلان تحریم اقتصادی در ولسوالی های یادشده، تمام راه های مواصلاتی را بسته اند و مانع ورود ادویه و مواد خوراکی شده اند.

او تصریح نمود که با فرا رسیدن فصل سرما در ولسوالی های متذکره، بیماری های گوناگون در میان مردم بیشتر شده است.

موصوف افزود که اکنون به دلیل نبود ادویه در ولسوالی پسابند، دو کودک از اثر مریضی سرخکان جان باخته اند.

وی هشدار داد که اگر وضعیت به همین طور ادامه پیدا کند، ممکن تلفات ناشی از انواع بیماری ها در ولسوالی پسابند افزایش یابد.

داکتر جمعه گل یعقوبی رئیس صحت عامه ولایت غور، وضعیت صحی باشندگان ولسوالی های پسابند و چهارسده آن ولایت را نگران کننده خواند.

او گفت که تمام مسیرهای این ولسوالی ها به روی انتقال ادویه بند است و این موضوع را با وزارت صحت و اداره محلی در میان گذاشته اند.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور گفت که طالبان مسلح، از چندی به این سو ولسوالی های پسابند و چهارسده را تحت محاصره اقتصادی قرار داده‌ اند و اجازه ورود ادویه، مواد غذایی و مواد سوختی را نمی ‌دهند.

به گفته وی، آنان این چالش را با حکومت مرکزی و دیگر نهادهای مربوط در میان گذاشته اند و دولت هم در نظر دارد که برای نجات باشنده گان این محلات از تنگنای اقتصادی، عملیات نظامی راه اندازی کند.

گفتنی است که قبل از این نیز اعضای شورای ولایتی، فعالان مدنی و باشندگان ولایت غور، از نحوه خدمات صحی و نبود داکتران مسلکی در مراکز صحی به خصوص ولسوالی های این ولایت، شکایت داشته اند.

پژواک
سه شنبه ۱۱ جدی ۱۳۹۷ برابر است با اول جنوری ۲۰۱۹