آرشیف

2022-1-11

جام غور

بسته‌ماندن راه‌های مواصلاتی غور؛ انتقال بیماران به مرکزهای صحی دشوار شده است

برف‌باری‌ها و توفان‌های پسین در بسیاری از مناطق غور و بسته‌ماندن راه‌های مواصلاتی این ولایت، انتقال بیماران به مرکزهای صحی را دشوار کرده و سبب شده است که مردم نتوانند خود و بیماران‌شان را به مرکزهای صحی ولسوالی‌ها و ولایت‌های هم‌جوار منتقل کنند.

شماری‌ از باشنده‌گان مناطق دوردست ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غورمی‌گویند که اگر برای بازگشایی مسیرهای بسته‌شده توجه نشود، بسیاری از بیماران به‌شمول زنان و کودکان در این ولسوالی تلف خواهند شد.

محمدحسن، باشندۀ روستای «سنگ‌ تخت» ولسوالی لعل‌وسرجنگل، می‌گوید: «سرک پاک نمی‌شود، مسافران سنگ تخت بند مانده‌اند، مریض ما به لعل نمی‌رسد، همین مشکل ماست و سرک پاک نمی‌شود.»

در همین حال، حکمت لعلی، یکی دیگر از باشنده‌گان ولسوالی لعل‌وسرجنگل می‌گوید که ده‌ها موتر مسافربری که حامل زنان و کودکان هستند و از ولایت‌های دایکندی و بامیان به سرحدات غور رسیده، در برف گیر مانده‌اند. او وضعیت مسافران گیرمانده را نگران‌کننده می‌خواند.

با این حال، حبیب‌الرحمان، رئیس فواید عامۀ غور، می‌گوید که آنان تیم‌های برف‌پاک‌شان را به ساحات بسته‌شدۀ ولسوالی لعل‌وسرجنگل فرستاده‌اند و به‌زودی مسیرهای بسته‌شده بازگشایی می‌شود.

ولسوالی لعل‌وسرجنگل از شهر فیروزکوه، مرکز غور بیش از ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد و هم‌مرز با ولایت‌های بامیان و دایکندی‌ست. این ولسوالی از مناطق سردسیر و برف‌گیر غور به‌شمار می‌رود.

نویسنده: معروف سیدی