آرشیف

2022-9-18

جام غور

کشتار اعضای یک خانواده هزاره در غور؛ طالبان مرادی و بستگانش را چگونه بازداشت و اعدام کردند؟

کشتار اعضای یک خانواده هزاره در غور؛ طالبان مرادی و بستگانش را چگونه بازداشت و اعدام کردند؟

 

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که در پی تحقیقات دریافته است که جنگجویان طالبان در یک یورش شبانه در ولایت غور، شش نفر از اعضای یک خانواده هزاره را به قتل رسانده‌اند.

این سازمان درباره‌ی چگونگی قتل‌عام محمد مرادی، فرمانده پیشین خیزش مردمی و بستگانش تحقیق کرده است.

طالبان به تاریخ چهارم سرطان سال جاری خورشیدی، در منطقه چهارآسیاب ولسوالی لعل و سرجنگل غور بر خانه محمد مرادی حمله کردند. این گروه در آن زمان مرادی را متهم به داشتن ارتباط با مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار ناراضی خود کرده بود.

به گزارش عفو بین‌الملل، طالبان در این حمله دو دختر مرادی را کشته و خودش را با سه مرد دیگر پس از بازداشت، به‌گونه صحرایی اعدام کرده‌اند.

پیشتر منابع به روزنامه اطلاعات روز نیز گفته بودند که مرادی ابتدا با طالبان درگیر شده و چندین ساعت در برابر این گروه مقاومت کرده است؛ اما با پادرمیانی بزرگان قومی از جنگ دست کشیده و تسلیم شده است. به گفته‌ی منابع، طالبان پس از تسلیمی، مرادی و همراهانش را سلاخی کرده‌اند.

یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل

شاهدان عینی به عفو بین‌الملل گفتند که در شب حمله، نیروهای طالبان با تفنگ و راکت به خانه مرادی شلیک کردند. در این حمله در ابتدا، تاج گل مرادی، دختر ۲۲ ساله مرادی که در رشته پزشکی تحصیل کرده بود و در حال ارائه خدمات صحی به جامعه بود، کشته شده است.

در این حمله مرادی و دو کودک دیگرش، یک پسر و دختر ۱۲ ساله‌اش نیز زخمی شدند. دختر زخمی روز بعد از شدت جراحات جان باخت. گفته می‌شد که پسر زخمی مرادی به کابل برای تداوی منتقل شده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، پای چپ مرادی زخمی شده بود و با مداخله بزرگان محلی تسلیم نیروهای طالبان شد. با این حال، طالبان سپس او را به بیرون از خانه کشانده و با شلیک گلوله به قتل رساندند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که تجزیه و تحلیل عکس‌های جسد مرادی نشان می‌دهد که که قفسه سینه او آسیب دیده و زخم خروجی در پیشانی‌اش است.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که سه مرد دیگر که در خانه مرادی اقامت داشتند، نیز بازداشت و سپس به صورت فراقانونی اعدام شدند.

دو نفر از آنان، مانند مرادی قبلاً از اعضای نیروهای خیزش مردمی بودند، اما در نبرد با شبه نظامیان طالبان شرکت نکرده بودند.

یکی از این افراد غلام حیدر محمدی، برادرزاده مرادی بود که به دیدار بستگانش به غور رفته بود.

به گزارش عفو بین‌الملل، عکس‌های جسد محمدی نشان می‌دهد که وی در حالی که زانو زده بود و طالبان دست‌هایش را از پشت بسته بودند، حداقل با یک گلوله به سرش اعدام شده است.