آرشیف

2015-1-25

عبدالواحد پیمان

عید قــربان ، پر شکوهترین ایثار و زیبا ترین جلوه ی تعبد در برابر خالق یکتا بر شما مبارک

                    

هموطنان گرامی، خواهران و بردران ! مردم متدین و مسلمان افغانستان بخصوص مردم شجاع ، صلح دوست و غیور غور السلام علیکم و رحمه الله و برکاته اما بعد:

درنو وطنوالو ورونو او خویندو د افغانستان مسلمان او متدینو خلکو ! السلام علیکم ورحمه وبرکاته!

د لوی خدای جل عزمته له درباره مننه کوو چه مونږ ته یی د د اختر ورځ یی  چه د قربانی او فداکاری در درس او عبرت او خوشحالی، ګذشت او کینی د پاکولو او صداقت ورځی دی مونږ ته ډالیۍ کړی دی. 

عید اضحی یعنی عید قربانی  يكى از دو اعیاد  بزرگ اسلامى است كه مسلمان مستعد و واجد شرایط  درآن روز به حج بیت الله الحرام رفته و با تذکیه نفس و صداقت میتواند صفحه کاملا پاک و جدید خویش را مانند یک آغاز نو باز نموده و به زندگی جدید آغاز نمایند. عید با دروس قربانی و آموزش قربانی بهترین و محبوبترین خویش در راه الهی و مقدس درس عبرت و از خود گذری میدهد. در  روايت آمده  است زمانيكه پيامبر اسلام از  مكه  بــه مدنيه  منوره هـــجرت  نمود مــردم آن ديار  در هر سال  دو روز  را  جشن ميگرفتند پيامبر  اسلام  از مردم مدينه  در مورد  اين دو  جشن  پرسيد  كه چرا در اين روز ها  عيد ميگيرند؟ 
مردم در جواب گفتند « ما قبل از مشرف شدن به اسلام  اين دو روز  را جشن  معين نموده بوديم ، كه در اين روز به تفريح وخوشحالى مى پرداختيم ». پيامبر اسلام فــرمود : « خداوند  در مقابل  ايـــن دو روز  ، دو  روز ديگـــرى را  كه نسبت  به همچو  جشن ها  فضيلت  وبر تـــرى  بيشترى  دارند  براى  مسلمانان  مقرر  نموده  كه يك روز آن  عيد فطر وروز  ديگر  آن  عيد سعيد اضحى میباشد».

با وجود اینکه میدانیم مردم ما در زندگی پرمشقت و غیر آمن، فقر و تنگ دستی به سر میبرند اما با عزت و همت والای خویش استادگی دارند و در مقابل مظالم و مشاکل دست و پنجه نرم میکنند. الله تعالی در پشت پناه شان باشد( نعم وکیل و نعم المولی). برماست تا با این فهم درست  و استفاده بهتر خاصتا ازین   روز ها زندگی خویش آغاز و رسالت خویش را منحیث یک مسلمان رسالت مند ادا نمایم. پيغمبر اسلام ميفرمايد :  « حاسب نفسك قبل ان تحاسب  فانه  اهون لحسابك غدا »( با خود محاسبه كن قبل از اينكه  با تو محاسبه  صورت گيرد  . واين عمل  كار بازپرسى  ومحاسبه  ترا آسانتر مى سازد.

 اصحاب رسول الله صلى الله عليه وسلم هنگامى كه روز عيد  همديگر را ملاقات  مى كردند  مى گفتند « تقبل  الله  منا ومنكم »( خداوند  از ما وشما  قبول بگرداند  ) (المحا ملى حسن ) . مسلمانان جهان و مردم مسلمان در روز های خجسته  عید با گرفتن درس قربانی و تذکیه نفس و عبادت  به پوشیدن لباس های پاک  و منزه و  با عفوه و گذشت هم دیگر را در آغوش میکشند و پیروی از  راه رسول الله  و صحابه کرام خواهند کرد. عید برای مسلمانان عید عفو و ترحم است. عید عید آشتی و برادری است، عید عید کمک به همنوعان و مستمندان است. عید عید ترحم و عطوفت به یتمیان، محتاجان و مستمندان  است. عید عید صدقه و شفقت است. یکبار دیگر با استفاده ازین روز های خجسته، خیر  و پر برکت  صمیمی ترین تبریکات  خویش را بمناسبت حلول عید سعید اضحی خدمت کافه ملت مسلمان و مردم مستضعف جهان تقدیم میدارم واز خداوند  برای همه توفيق بیشتر در خدمت به راه اسلام، تأمین صلح و آرامش و رفاه تمنا میداریم. اميد واثق و تمنا داریم ضمن توفيق در عبادات، قابليت و ظرفيت بهره‌گيري از زلال كلام جانبخش الهي  در ايام عید سعید اضحی  در آغوش پر مهر خانواده و با دوستان سپری نموده و از گزند زمان در آمان باشید.

اميدواريم كه خداوند عليمِ و حكيم، به لطف بيكران خويش امت اسلامي  وملت شریف افغانستان را بيش از پيش در مسير عمل به تعاليم حيات بخش قرآن مجيد و سنت پیامبر  بزرگوار اسلام محمد مصطفی (صلي‌الله‌عليه‌وسلم) قرار داده و از نابساماني‌ها، مشكلات و اختلافات داخلي و توطئه‌هاي خارجي و داخلی  رهایی یافته و در آمن و آمان، سعادت و خوشبختی  زندگی نمایند. الهی مارا قوت عطا فرما تا به عبادت ذات الهی،اجرای اعمال خیر وخدمت به خلق الله با اخلاص وصداقت بپردازیم.   الهی برای مردم خیر اندیش و مسلمان ما قوت اعطی فرما تا وجایب خویش را کماحقه اداء بدارند.

الهی به برکت این ایام خجسته و میمون ملت ما را قوت ببخش تا با درایت، پختگی سیاسی و دوراندیشی خداوند متعال را حاضر و ناظر دانسته، دست به دست هم داده در راه رفاه وسعادت هموطن و مسلمان خویش تشریک مساعی نمایند.   الهی از گناهان ما بگذر و ما را هدایت نیکی و خیر کن.

عید قربان گرچه آیین خلیل آزر است – ملت اسلام را امروز زیب و زیور است

حبذا عیدی که سرخ از خون قربانی او – گونه اسلام و رویملت پیغمبر است

السلام علی من التبع الهدی.