X

آرشیف

اظهارات اخیر جو بایدن هفتاد ساله، معاون رئیس جمهور اوباما

 

نخستین بار پس از جنگ های ده سالۀ آمریکا با گروه طالبان و القاعده آقای جوسف بایدن معاون ریاست جمهوری کشور آمریکا در یک گفت و گو با مجلۀ نیوزویک آن کشور به صراحت کامل اعلان نمود که طالبان دشمن آمریکا نیست و یگانه دشمن آمریکا القاعده است حتی زمان آغاز لشکر کشی آمریکا به افغانستان آنها القاعده را می خواستند نابود کنند نه طالبان را پس مفهوم اظهارات بایدن اینست که ایشان در ده سال گذشته  در جنوب و شرق افغانستان در مقابل القاعده جنگ های فرسایشی طولانی انجام داده است که سر انجام در برابر القاعده پیروزی را از آن خود ساخته است وبا گروه طالبان می توان مصالحه نمود.
 
در ابتدا این اظهارات خیلی مضحک بنظر می رسید و فکر می شد شاید آقای جوبایدن شوخی نموده باشد تا با خوشگوئی خواسته باشد جو گفتگو را عوض نماید ولی زمانیکه آقای  جی کارنی  وزیر مطبوعات آمریکا حمایت خود را نسبت به این اظهارات اعلان داشت مشخص شد که واقعا  سیاستمداران آمریکائی در یک چرخش  180 درجۀ  می خواهند بدون در نظر گرفتن خون های ریخته شده و اموال مصرف  شده برای بهبود وضعیت کشور  در یک دهۀ از مبارزه در مقابل تروریزم ، تلاش برای خارج شدن زود هنگام نمایند از جانب دیگر می تواند بازی تبلیغاتی برای برنده شدن در انتخابات آینده آمریکا باشد .
 
درین اظهارات همچنان گفته شده است که حکومت افغانستان کسانی را در خود دارد که به آمریکا زیان می رسانند. هیچ جای شک نیست که حکومت افغانستان درین ده سالیکه گذشت نتوانست به وجه احسن از موجودیت جامعۀ جهانی در کشور استفادۀ  نماید و برای ساختن یک نظام مبتنی بر ارادۀ مردم بوجود بیاورد روی همین دلیل است که جامعۀ جهانی و در رأس آمریکا نسبت به وضعیت موجود دلسرد شده اند و در تلاش راه های دیگری برامده اند.
 
آمادگی قطر برای پزیرائی از نمایندگی سیاسی گروه طالبان  ضربۀ بزرگی به دولت افغانستان بشمار می رود  چون دست اندرکاران ایجاد نمایندگی طالبان اصلا  با بسیار بی اعتنائی دولت افغانستان را در جریان قرار نداده اند به همین منظور وزارت خارجه به رسم احتجاج و به بهانۀ مشوره سفیر خود را از کشور قطر به کابل خواست.
 
در یک نتیجه گیری کلی  از انکشاف اوضاع کنونی می توان برداشت کرد که افغانستان به طرف بحران و کشمکش های داخلی و منطقوی دارد حرکت می نماید .  بروز بی اعتمادی میان دولتمردان در داخل ، نبود سیستم اداره درست در کشور ، بی اعتمادی آمریکائی ها بالای حکومت موجود ، قوت گرفتن نیرو های دهشت افگن و فقدان و یا ترور شخصیت های مردم محور که خود می تواند در ضعف مورال و تشدید اختلافات بیافزاید. 
 
سید نظام " طاهری"
Snt74@hotmail.com
 
 

X

به اشتراک بگذارید

نظر تانرا بنویسد

نوشتن دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

مطالب مرتبط

پیوند با کانال جام غور در یوتوب

This error message is only visible to WordPress admins

Reconnect to YouTube to show this feed.

To create a new feed, first connect to YouTube using the "Connect to YouTube to Create a Feed" button on the settings page and connect any account.