X

آرشیف

آیا داعش و طالب متفاوت استند؟

اگر داعش یک جریان خرد ستیز، خشونتگرا و تروریست از نام و آدرس اسلام است که با تفکر ضد مدنیت و ضد حقوق شهروندی و حقوق انسانی و با حملات انتحاری و نمایش انواع کشتار مخالفانش شناخته می شود، طالب سال ها قبل از داعش رفتار و عملکرد داعشی داشت.
 هنوز جماعت سر بُر و سفاک به نام داعش ظهور نکرده بود که گروه طالبان در افغانستان سر آدم ها را از تن شان جدا می کردند و سر های بی تن و تن های بی سر را در معرض تماشای عامه می گذاشتند. از دفن اجساد نیروهای مخالف شان حتی بر خلاف ضوابط و دستورات اسلامی جلوگیری می کردند.
اگر داعشیان به عنوان یک گروه مخالف و متخاصم با مظاهر تمدن انسانی در عراق و سوریه به تخریب آثار باستانی تمدن بشری پرداختند و تمام نماد های کهن مدنیت قدیم را در شهر تاریخی "پالمیرا" واقع شمال سوریه در میزان 1394(اکتوبر 2015) منفجر کردند، گروه طالبان سال ها قبل از آن تندیس های بودا را در بامیان در حمل 1379(مارچ 2001)منفجر کردند و تمام آثار کمیاب باستانی تاریخ افغانستان را در موزیم ها شکستند و منهدم ساختند.
سرچشمه و منبع تغذیۀ فکری طالب و داعش واحد است. قرائت اسلامی هر دو که مبنای اندیشه و رفتار آن ها را شکل می دهد، قرائت یکسان و مشابه است. هر دو در قتل و کشتار بدون محاکمه با تاویل و تفسیر نادرست از "فاقتلو" و "قاتلو" الهام و انگیزه می گیرند و خود را مجریان بسیار مومن و صادق این دستورات قرآنی تلقی می کنند. هیچ خط فاصل و مرز مشخص و غیر قابل عبور میان دوطرف وجود ندارد. طالب دیروز به بسیار آسانی به خصوص در افغانستان داعش می شود و این داعش می تواند دوباره به طالب تغیر نام دهد.
اگر داعش در صدد تشکیل خلافت اسلامی در سراسر جامعۀ مسلمانان جهان است و ابوبکر بغدادی خود را خلیفۀ تمام مسلمانان جهان می خواند و هزاران نفر مسلمان را به عنوان جنگجویان یا مجاهدان این خلافت از کشورهای مختلف دنیا، وارد قلمرو این خلافت کرد، گروه طالبان بسیار پیشتر از آن ها در صدد تشکیل امارت اسلامی شدند و ملاعمر رهبر این گروه خود را امیر المومنین تمام مسلمان ها نامید که مورد بیعت بسیاری از گروه های تروریستی چون القاعده و اسامه بن لادن و گروه های مشابه اعم از عرب و غیر عرب قرار گرفت و پناه گاه تمامی این گروه های افراطی و تروریست شد.
اگر گروه طالبان به عنوان یک گروه افراط گرای خرد گریز جنگجو و سفاک در افغانستان، ابزار دست سازمان استخبارات نظامی پاکستان و سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی عربستان و شیوخ ثروتمند حاکم عربی بود، داعش بر آمده از دامان طالب و سایر گروه های مشابه نیز بسیار آسان و سریع به ابزار منافع و اهداف استخبارات نظامی پاکستان و سایر سازمان های استخباراتی منطقه تبدیل می شود.
اگر گروه طالب و داعش در افغانستان با هم می جنگند، این جنگ نه از اختلاف و قرائت اسلامی بر سر اندیشه و عملکرد شان در کشتار و جنایات، بلکه بر سر گسترش قلمرو وتصرف بیشتر زمین و تسلط بر منطقۀ بیشتر مسکونی در جهت ارتکاب جنایت بیشتر است.
با توجه به این واقعییت تلخ و انکار ناپذیر در مورد مشابهت و یکسانی طالب و داعش در افکار و رفتار، داعش در افغانستان از کدام سیارۀ دیگر پایین نمی شود و تافتۀ جدا بافته از طالب افغانی و یا طالب پاکستانی نمی باشد. داعش از میان همین طالب سر در می آورد و همان طالب سر بُر و زمین سوز دیروز به داعش سربُر و سفاک امروز تبدیل می شود.

X

به اشتراک بگذارید

نظر تانرا بنویسد

نوشتن دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

مطالب مرتبط

پیوند با کانال جام غور در یوتوب

This error message is only visible to WordPress admins

Reconnect to YouTube to show this feed.

To create a new feed, first connect to YouTube using the "Connect to YouTube to Create a Feed" button on the settings page and connect any account.